Stap met reden Op straat 7 Duidelijk werd ook dat de medewerkers zich gesteld voelen voor voldongen feiten. "Sommige collega's gaan er dertig tot veertig procent in salaris op achteruit. Kan dat zomaar?" De Ridder: "We houden ons aan de afspraken in het Protocol Uitbesteding. Iedereen krijgt van Aibron een individueel aanbod, gebaseerd op de Catering-CAO. Afhankelijk daarvan krijg je compensatie. Als je niet wilt tekenen, heb je altijd nog recht op de premie vrijwillig vertrek, conform de Sociale Bege leidingsregeling." "Feitelijk hebben we dus geen poot om op te staan", interpreteerde een van de aanwezigen. Gea Everards ging desgevraagd in op het vervolgtraject. "Jullie krijgen bijtijds te horen wanneer we wat gaan doen", benadrukte ze. "We verwachten het advies van de COR half december. Daarna begint het overnametraject van ongeveer tweeënhalve maand. Er is voor die periode een planning waarin precies staat wat de bedoeling is. We geven jullie alle tijd om met Aibron kennis te maken." "Het is ook aan jezelf te bepalen hoe je je opstelt", vervolgde Philip de Ridder. "Aibron heeft veel ervaring met dit soort over nametrajecten en zal er alles aan doen om aan jullie wensen tegemoet te komen. Hoe je je ontwikkelt, bepaal jij alleen. Nogmaals: we weten dat deze stap consequenties heeft voor de medewerkers, maar we nemen hem met reden." Hoe het dan komt dat de hele gang van zaken op de medewer kers toch niet respectvol overkomt, lieten Everards en De Ridder in het midden. Everards: "We hebben een zorgvul dige keuze gemaakt en naar ons idee hebben we in het hele proces voldoende geluisterd." Waar het eigenlijk vooral om draait, werd duidelijk aan het eind van de bijeenkomst. Waar is het sociale Heineken? Waarom zet Heineken medewerkers die soms al tientallen jaren hard werken zomaar op straat? Philip de Ridder, enigszins gepikeerd: "Je staat niet op straat; je gaat van werk naar werk." De beste samenvatting was misschien wel de reactie op die opmerking. Naast de drie redenen voor uitbeste ding - catering is geen kernactiviteit van Heineken, uitbeste ding is efficiënt en bespaart kosten - formuleerde een mede werker ten overstaan van de zaal nog een vierde: "De directieleden willen in hun dikke auto's blijven rijden en bonussen kunnen opstrijken. Maar ze zetten jullie als vuil op straat." Luid applaus. Einde gesprek. i Vers van 't Vat, oktober 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 7