Strijd zonder winnaars tussen beleid en gevoel Medewerkers Catering bijeen Strakke gezichten, onrustig geschuifel. De medewerkers van Catering kregen 13 oktober in Zoeterwoude, 's-Hertogenbosch en Amsterdam een toelichting op de Adviesaanvraag Cateringactiviteiten die die ochtend naar de Centrale Ondernemingsraad (COR) was gestuurd. De presentatie in De Hooiberg in Zoeterwoude werd een strijd zonder winnaars tussen beleid en gevoel. Ofwel: Philip de Ridder (directie HNB) en Gea Everards (manager Facility Services) tegenover een zaal ongeruste cateringmedewerkers. Strohalmen en bevestiging Streven naar openheid Tekst Arno Verbaas De feiten kwamen niet als een verrassing: Heineken is van plan vrijwel alle catering activiteiten uit te besteden. Dat is efficiënt en het levert de komende jaren een besparing op van miljoenen euro's. De meeste cateringmedewerkers, nu nog in dienst bij HNBS Facility Services, krijgen een contract aange boden bij cateraar Albron. Als alles volgens plan loopt, is de uitbesteding per 1 maart 2005 een feit. De regelingen die zijn getroffen om de overgang voor mede werkers gemakkelijker te maken, de toelichting van De Ridder en Everards, de keuze voor Albron met als belangrijke over weging haar personeelsbeleid en het feit dat de cateraar de Heineken-medewerkers zonder voorbehoud overneemt - het kon de gevoelens van diezelfde medewerkers niet verhullen: ze voelen zich door Heineken in hun hemd gezet. Machteloos heid overheerste in de zaal tijdens de vragenronde na de presentatie. Een vragenronde waarin de medewerkers vooral op zoek gingen naar strohalmen en naar bevestiging. "Is er een scenario denkbaar waarbij de COR of de vakbonden niet instemmen met de uitbesteding?" Eerder in de bijeen komst had COR-voorzitter Anton Verstraeten de rol van de raad nog eens toegelicht: het toetsen van de plannen van Heineken aan de afspraken die zijn gemaakt met de sociale partners en vastgelegd in het Protocol Uitbesteding. "Wij maken geen beleid", benadrukte Verstraeten. Over het standpunt van de bonden zei Philip de Ridder: "Daar ga ik niet over. Het hele proces is zorgvuldig verlopen en heeft geresulteerd in deze adviesaanvraag. De volgende stap is dat wij rustig het advies afwachten en dan bepalen hoe we daarmee omgaan." Medewerker in de zaal: "Dus wat de COR ook beslist, de uit besteding gaat door." Er was veel kritiek op de manier waarop Heineken de afgelopen tijd met de medewerkers over het onderwerp heeft gecommuniceerd. "Ik heb de indruk dat jullie steken hebben laten vallen", verwoordde iemand. "Het tijdpad verdient niet de schoonheidsprijs", gaf De Ridder toe. "Het hele proces heeft lang geduurd en op sommige punten kunnen we dat onszelf aanrekenen. Ik begrijp jullie onzekerheid ook best. Dat neemt niet weg dat we sinds de zomer van 2003, toen we het voor genomen besluit bekendmaakten, hebben gestreefd naar openheid. Onzekerheid is de consequentie van die transpa rantie. In alle mededelingen die we sindsdien hebben verspreid, stond volgens mij geen woord Spaans." Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 6