'Hoog het glas' niet in archief, 'De gilde viert' wél digitaal De oproep van de heer Akkerman in het vorige nummer heeft in heel wat lezers de schrijver wakker geroepen, zo blijkt. Het lied 'Hoog het glas' is bij meer (oud-)medewerkers bekend en het werd inderdaad regelmatig gezongen. Maar er bestaan veel meer liedjes. Een greep uit de reacties - en waarschijnlijk hebben we dankzij de lezers het bewuste lied ook boven water gekregen. 22 78-toerenplaat O, wat hebben wij een dorst Anno Tekst Arno Verbaas "Nee, ik kan Cees Akkerman niet helpen met de tekst van het liedje 'Hoog het glas"', schrijft Ed Veen. "Wél wil ik de redactie, en dus ook de heer Akkerman, erop attenderen dat tijdens de algemene Nieuwjaarsreceptie van 1995 - de brouwerijen vierden deze receptie gezamenlijk - ter ere van het 125-jarig bestaan van de Amstel brouwerijen een cd is uitgegeven met oude liedjes van en over Amstel. Op die cd stonden onder meer de volgende nummers, die allemaal dateren uit de periode zo tussen 1955 en 1961: 'Neem 'r één' en 'Lust in je leven', gespeeld door The Ramblers en gezongen door Marcel Thiele- mans; 'Op een klein stationnetje', 'Amsterdam calypso', 'Beeeer, Amstel beer' en 'Amstel beer calypso', gezongen door Jamaica Johnny. Maar ook 'Allemaal een biertje' en 'Amsterdam, mijn Amstelstad', gezongen door De Batavieren." Er bestond in 1995 maar weinig waardering voor deze cd, weet Ed Veen. "Er staan in totaal 12 liedjes en 12 commercials op de cd, die allemaal behoren tot de (pre)historie. Veel mensen vonden het maar ouwe rommel. Er bleven legio cd's over en die werden teruggestuurd naar Zoeterwoude. Misschien liggen er nog wel In het archief." En er was meer Amstel-muziek. "Toen Amstel in 1940 70 jaar bestond, heeft de toen zeer bekende zanger Bob Scholte twee liederen vastgelegd op een 78-toerenplaat", vervolgt Veen. "De A-zijde van de plaat, Amstel- lied deel 1, vertelt het verhaal van Amstel op de binnenlandse markt en de B-zijde, Amstellied deel 2, smm de successtory van de export van Amstel. De muziek is het 'Jamboree-lied' uit 1937. Dat roept bij de ouderen vast herinne ringen op. De tekst van deze 70-jarige bezongen geschie denis schijnt te zijn geschreven door de chef van het laborato rium, de heer Wijssenborn." De heer L. List uit Amsterdam heeft de genoemde plaat - opgenomen bij studio Van Wouw - zelfs in bezit. Én: "Ik denk dat ik de tekst van 'Hoog het glas' heb", schrijft hij. "We zongen het in Amsterdam regelmatig. Ik hoop dat Cees Akkerman dit lied bedoelt: Nog vele jaren zullen we samen wezen, nog vele jaren zullen we samen zijn. Gloria Victoria, voor vaderland en vorst. O, wat hebben wij een dorst! De tekst 'Voor vaderland en vorst' zongen we op fluister toon om daarna met luide stem te schreeuwen: 'O, wat hebben wij een dorst!'." Het is alleen de vraag of dit écht het bewuste lied is. Want waar is de zin 'Hoog het glas'? De heer G.F. Verschoor uit Rotterdam bezorgde de redactie een lied dat meer kans maakt. "'Hoog het glas' werd inderdaad regel matig gezongen", schrijft hij. "Mijn zoon heeft het lied op internet opgezocht en zo kwamen we aan de tekst. De titel is 'De gilde viert'. Ik stuur de volledige tekst, in de hoop dat de heer Akkerman er tevreden mee is." Waarschijnlijk zijn we er dan uit. Het lied heet dus 'De gilde viert', is van oorsprong een studentenlied en inderdaad: in het refrein duikt de zin 'Hoog het glas' op. Met dank aan alle inzenders, en speciaal voor de heer Cees Akkerman en alle anderen die het lied nog eens willen zingen is hier (als het goed is) de bedoelde tekst. Mocht iemand tóch nog iets willen aanvullen, dan houdt de redactie zich natuur lijk aanbevolen. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 22