China: land van uitersten Met zijn 1,3 miljard inwoners is China het droomland van elke fabrikant. Stel je voor dat iedere Chinees dagelijks jouw product zou kopen... De brouwerijen vormen daarop geen uitzondering. Alle groten zijn aanwezig. Maar ze zijn echt niet de enige: in totaal telt China zo'n vijfhonderd brouwerijen. Ook Heineken probeert er een graantje mee te pikken. 14 Van rijstwijn naar bier Flinterdunne marges Tekst Yvonne van Stek De spoeling is dun op de Chinese markt. Als brouwerij is het een zaak van geduld óf een zaak van acquisitie. Ook Heineken, sinds ongeveer 1988 actief in China, is hard bezig haar belangen op deze enorme markt te versterken. "Daarom zijn in april van dit jaar de belangen van Heineken en van Asia Pacific Breweries (APB) samengevoegd. In Heineken-APB China (HAPBC) hebben we de krachten gebundeld en tonen we naar de buiten wereld één gezicht", vertelt regional director China, Rick Linck. "HAPBC stuurt alle activiteiten aan voor het brouwen en de marketing van het bier en andere strategische activi teiten zoals investeringen, fusies en overnames. Dit jaar hebben we ook een minderheidsbelang gekregen in Kingway Brewery Group." Behalve het belang van Kingway Brewery heeft Rick Linck HAPBC brouwerijen in Shanghai en Haikou. Die hebben een productiecapaciteit van zo'n vier miljoen hectoliter, maar dat wordt nog niet gehaald. "Wij zijn nog maar een kleine speler op de Chinese markt", geeft Rick Linck toe. "Kingway niet meegerekend brouwen we circa 2,5 miljoen hectoliter per jaar. Het premiumsegment is hier nog relatief klein en de concur rentie is er moordend. Ik denk dat maar de helft van alle brouwerijen zijn productiecapaciteit volledig benut. Hebben ze het bier eenmaal gebrouwen, dan kijken ze wel waar ze het kunnen verkopen. Maar dat is niet de manier waarop wij werken." De vijfhonderd brouwerijen in China produceren bij elkaar jaarlijks 250 miljoen hectoliter bier. Het meeste daarvan wordt verkocht in flessen van 64cl. "Langzamerhand zie je dat de traditionele rijstwijn (baiju) steeds meer plaatsmaakt voor bier. Bier wordt vaak gedronken wanneer mensen uit eten gaan. Zij delen de fles, zoals je met wijn doet. Het bierverbruik verschilt per streek. Er zijn steden waar nauwe lijks bier wordt gedronken, maar in het noordoosten van het land drinken de inwoners per hoofd van de bevolking jaarlijks veertig tot vijftig liter. In sommige streken is een flesje bier goedkoper dan een fles water", vertelt Rick. "Gemiddeld kom je dan op 18 liter per hoofd van de bevolking. Bij diners, zeker zakendiners, is het vaak 'bottoms up'; het glas wordt dan in één keer leeggedronken. Zo zie je ook een trend ontstaan naar lichter bier. Daar hebben wij Reeb voor, een bier met een lager alcoholpercentage." Sinds april van dit jaar wordt Heineken ook lokaal gebrouwen in de daartoe gemoderni seerde brouwerij in Shanghai. "Het is een leuke uitdaging om Heineken en onze andere merken onder de aandacht te brengen. Alle brouwerijen wed ijveren met elkaar. Je moet flexibel en creatief zijn. En kostenbewust, want de marges zijn hier flinterdun. Voor een 64cl fles lokaal bier betaal je minder dan vijftien eurocent. Effectief en efficiënt werken is noodzakelijk." De HAPBC-merken zijn niet overal in China verkrijgbaar. "Je moet China zien als een continent met 25 verschillende landen, elk met eigen gewoontes. Bier wordt verkocht in allerlei verkooppunten. Van de papa&mama-stores, de kleine winkeltjes om de hoek waarvan je er duizenden in de steden ziet, tot hypermarkten. Wij zijn met name sterk in zuid-China en in de grote steden als Shanghai en Peking. Zeker bij bars, disco's en ktv-rooms." Toen vanwege de Sars-epidemie vorig jaar gedurende ongeveer zes weken alle horecazaken gesloten moesten blijven, was dat ook voor de brouwerijen een flinke klap. "De overheid was heel streng. Wij mochten twee maanden niet in China reizen. Van onze medewer kers controleerden we 's ochtends en 's avonds de lichaamstempera- Heineken Npdp.t3ap.ds. .BpJi ee_r.

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 14