De Arbodienst adviseert: Houd je belastbaarheid op peil Waar je bij Heineken ook werkt, aan een productielijn, achter een bureau, in de open lucht, je hebt het er het liefst naar je zin. Of dat inderdaad zo is, hangt sterk af van je belastbaarheid. De Arbodienst adviseert over hoe je die op peil houdt - of brengt, als hij door omstandigheden wat lager ligt. Werkdruk Pauzes Wat is dat dan, je belastbaarheid? In feite: hoeveel je fysiek en mentaal aankunt. Of het nu gaat om de situatie op je werk of thuis, beide leggen een bepaalde belasting op je en beide kunnen zorgen voor spanningen. Ieder mens ervaart die belasting anders. Wees reëel. Je bepaalt zelf hoeveel je kunt hebben. Je belastbaarheid is daarnaast sterk afhankelijk van hoe je op een bepaald moment in je vel zit. Hoe beter je conditie, hoe groter je belastbaarheid. Je hebt van die mensen die maar dóórgaan. Soms omdat ze het gevoel hebben dat er steeds meer van hen wordt verwacht. De werkdruk kan hoog zijn, of je kunt hem als hoog of steeds hoger ervaren. Dat ligt voor een belangrijk deel aan jezelf. Vraag je regelmatig af hoe hoog je de lat voor jezelf legt. Durf'nee' te zeggen als je merkt datje extra werk niet aankunt. Praat over ontstane situaties met je leidinggevende of een adviseur van de Arbodienst. Doe je er niets aan, dan kan een te hoge werkdruk zorgen voor spanningen en die kunnen er weer toe leiden datje belastbaarheid afneemt. Vermijd daarom, zeker over een langere periode, extreem lange werkdagen. Zorg voor voldoende momenten van ontspanning, ook als het druk is: stuur niet de zoveelste e-mail, maar loop eens bij een collega langs. Geniet van je pauzes, hoe kort ook - en ergens anders dan op je werkplek. Geef je lichaam tijd om zich te herstellen. Kortom: zorg ervoor dat je je na elke inspanning (geestelijk of lichamelijk) ook weer ontspant. Door buiten je werk om lekker te bewegen of eens een goed boek te pakken, kun je zorgen voor afleiding en slaapje beter. Zo houd je lichaam en geest in conditie en dat verhoogt je belastbaarheid, ook in onzekere tijden. Heineken N ede elands. Rjahee.r

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 12