Het snelle schakelen van Tactical Planning In een op het oog rustige kantoortuin op de begane grond in Zoeterwoude bevindt zich de afdeling Tactical Supply Chain Planning (TSCP). Op het oog, want achter de platte beeldschermen vindt dagelijks druk overleg plaats tussen planners, leveranciers en brouwerijen om de planning van capaciteit, bierproductie, voorraadbeheer van materialen en de introductie van nieuwe producten goed te laten verlopen. Ook al zijn vandaag niet alle medewerkers aanwezig, juist deze afdeling moet snel kunnen schakelen als er ergens in de keten een tekort dreigt te ontstaan. Want hoe dan ook, de klant krijgt zijn bier. BeerTender Tekst Marguerite de Ruijter TSCP, aangestuurd door manager Maarten Witte, valt onder Demand and Supply Management (D&SM) van Heineken Nederland Supply. D&SM bestaat naast Tactische Planning uit Strategische Planning, Operationele Planning en Market Supply Management. Maarten Witte: "Op basis van de biervraag uit de markt en het budget stellen wij een lopend jaarplan op voor de gehele keten en verdelen wij de productie over de drie Nederlandse brouwerijen van Heineken. Wij geven aan hoeveel bier er moet worden gebrouwen en wij sturen de leveranciers van verpakkingsmaterialen aan. Wekelijks geven we een opdracht aan de mensen van Opera tionele Planning. Zij zorgen voor de dagelijkse invulling van die weekopdracht en stemmen hem af met Verpakken, Distri butie en leveranciers. In feite moeten wij ervoor zorgen dat aan alle randvoorwaarden is voldaan. Dan kan de operatie optimaal presteren en krijgt de klant op tijd zijn bier. Om dat te bereiken onderhouden we zelf de productinformatie in de systemen. Zo hebben we alles in eigen hand." "Wij verdelen de marktvraag voor de binnenlandse markt, Heineken USA en de overige buitenlandse markten over de productielijnen in Den Bosch, Zoeterwoude en Wijlre", licht supply chain planner Dirk Dirkzwager van TSCP de functie van de afdeling verder toe. "Het idee achter deze centrale planning is dat wij snel alle kortetermijnproblemen voor de hele keten kunnen oplossen. Zo'n probleem kan ontstaan door materiaaltekort bij een leverancier of vanwege extra vraag om bier uit de markt. Het mooie van D&SM is dat zowel de markt als de productieaansturing is vertegenwoordigd. Door snel te schakelen kan Heineken altijd aan de marktvraag voldoen." Collega supply chain planner Stephan Verbunt vult aan: "Een goed voorbeeld is het onverwacht grote succes van BeerTender. Ingrid van der Wel Martine Kruiswijk Stephan Verbunt Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 10