Heinekenprijzen ook gericht op studenten De Beurs van Berlage in Amsterdam was 1 oktober het toneel van de tweejaarlijkse uitreiking van de vijf Heinekenprijzen. Voor de tweede keer nam Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Willem-Alexander de honneurs waar. De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) selecteert de prijswinnaars en organiseert de festiviteiten. Om een groter publiek naar de omlijstende lezingen te trekken werden dit jaar ook studenten aangesproken. 6 De Heinekenprijzen zijn inmiddels internationaal bekend - Lijstje Freecards Tekstredactie Arno Verbaas Begin jaren zestig stelde Alfred Henry Heineken de Dr. H.P. Heinekenprijs voor Biochemie en Biofysica in als eerbetoon aan zijn vader, de chemicus Henry Pierre Heineken. Alfred Heineken had een enorme bewondering voor de weten schap en haar beoefenaars en hij vond dat zij niet de waarde ring krijgen die ze verdienen. Daarom richtte hij enkele stich tingen op voor prijzen op verschillende vakgebieden. vooral de oudste - en verschillende winnaars hebben ook Nobelprijzen in de wacht gesleept. De KNAW zorgt voor de selectie van de prijswinnaars. Maar wat is de KNAW eigenlijk? Karin jongbloed, hoofd van de afdeling voorlichting van de KNAW: "De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen zet zich in voor de kwaliteit van de wetenschapsbeoefening. We spelen een actieve rol in de kwaliteitbeoordeling van wetenschappelijk onderzoek. Zo bieden we onder meer onderdak aan commissies die toezicht houden op de wetenschappelijke kwaliteit van universiteiten en beheren we een aantal onderzoeksinstituten." Voor het selecteren van de winnaars van de Heinekenprijzen stelt de KNAW vijf jury's in die bestaan uit leden en niet-leden van de KNAW met grote vakkennis op de verschillende gebieden. "In het jaar voorafgaand aan de jurering en bekend making van de winnaars vragen we wereldwijd bij academies van wetenschappen en andere wetenschappelijke instellingen nominaties op", beschrijft Karin. "De jury komt twee keer bijeen om die voorstellen te beoordelen en een lijstje van potentiële kandidaten voor de prijs op te stellen. De procedure voor het selecteren van de kunstenaar wijkt trouwens af. De jurering voor deze prijs valt niet onder de verantwoordelijkheid van de KNAW omdat het geen kunstinstelling is. Wel hebben enkele Akademie- leden, kunsthistorici, op persoonlijke titel zitting in de jury." De prijs voor biochemie en biofysica is in 1964 voor het eerst en dit jaar voor de zeventiende keer uitgereikt. In 1988 stelde Alfred Heineken de prijs voor de kunst in; die is voor de negende keer uitgereikt en is bedoeld voor een in Nederland Heineken Nederlands Beheer licuci iai iuj ucnt.vi wonende en werkende kunstenaar. De prijs voor geneeskunde bestaat sinds 1989 en is dit jaar ook voor de negende keer toegekend. De prijs voor de historische wetenschap en de prijs voor milieuwetenschappen zijn in 1990 ingesteld; ze zijn voor de achtste keer uitgereikt. De laureaten van de Heinekenprijzen waren allemaal een week in Nederland om hun prijs in ontvangst te nemen en vakgenoten te ontmoeten. De uitreiking was een besloten bijeenkomst, maar in die week werden ook zogenoemde Heineken Lectures georganiseerd op universiteiten - bolwerken van studenten dus. Maar: "Op deze lezingen komt een publiek af dat vooral bestaat uit vakgenoten van het hoogste niveau", weet Karin. "Wij vinden het belangrijk dat

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 6