10 vragen aan... Wilko Brink, manager Business Systems Services, over de melding die sinds het begin van de zomer op de computerschermen bij Heineken verschijnt: 'Het is niet toegestaan om dit netwerk of computersysteem te gebruiken wanneer men daartoe niet is geautoriseerd. Heineken kan ten aanzien van alle gebruikers toezicht houden op de activiteiten die op het computernetwerk of bedrijfssysteem worden verricht. Tevens kan registratie van deze activiteiten plaatsvinden'. Daarnaast geeft Wilko Brink uitleg over het nieuwe fenomeen 'e-auction'. Waarom is een dergelijke waarschuwing nodig? Wanneer gebruik ik het netwerk of mijn computer 4 'unauthorised'? Staan er sancties op misbruik? Wie houdt het computergebruik in de gaten? Wat doen jullie met al die gegevens? Wat is een 'e-auction'? Waarom heeft Heineken een 'e-auction' gehouden? Wat was de uitkomst? Is bij het nemen van die beslissing gekeken naar de behoeften van de gebruikers? Wanneer gaan jullie met de nieuwe leverancier werken? Tekst Reinier Rombouts "Internationaal is in het beleid afgesproken dat de werkmaatschap pijen deze tekst bij het opstarten op de computer laten zien. Wij hebben dat dus ook gedaan. De reden is dat een werkgever volgens de wet zijn werknemers alleen kan aanspreken op oneigenlijk gebruik van de computer op het werk als hij hem voorlicht over strafbare feiten. Zonder voorlichting geen sancties. Deze regels golden overigens al veel langer. In het verleden hebben we iedereen daarover ook geïnformeerd. Ze zijn onderdeel van de gedragscode voor e-mail/notes, intranet- en internetgebruik die geldt voor zowel Heineken-medewerkers als derden." "Simpel gesteld komt het erop neer datje geen discriminerende, pornografische of beledigende websites mag bezoeken tijdens je werk. Daarnaast is het niet toegestaan je via de computer toegang te verschaf fen tot niet-openbare bronnen binnen het netwerk. Zeg maar bestan den waar je geen toestemming voor hebt. Je kunt ook gewoon zeggen dat de computer op je werk alleen is bestemd voor zakelijk gebruik." "Ja. Afhankelijk van de ernst van de overtreding wordt de medewerker bestraft. In het lichtste geval met een mondelinge berisping, is het erger dan wordt hij voor maximaal vijf dagen geschorst. Gaat de overtreding heel ver, dan is zelfs ontslag mogelijk. Je kunt hierover meer lezen in de Bedrijfsregels*." "Dat gebeurt niet standaard. Pas als we reden hebben om te vermoeden dat een medewerker in strijd handelt met de gedragscode*, kan in opdracht van de leidinggevende en na overleg met het hoofd P&O een controle plaatsvinden. Bij zo'n controle wordt gekeken naar het gebruik van e-mail, intranet en internet. De medewerker wordt trouwens altijd persoonlijk geïnformeerd over een dergelijk onderzoek." "De gegevens worden bewaard zolang dit voor het onderzoek of de eventuele strafmaatregelen nodig is. De bewaartermijn is maximaal twaalf maanden." "Dat is een elektronische veiling via het internet. Je kunt het vergelijken met zoiets als Ebay, een internet-marktplaats." "Elektronisch veilen via internet geeft ons de mogelijkheid scherper in te kopen. De afdeling General Expenses heeft ons ervan overtuigd dat we met een goede voorbereiding, interne afstemming en duidelijke specificaties minstens tien procent van ons inkoopniveau af konden halen. We hebben dat uitgeprobeerd voor de aanschaf van nieuwe werkplekapparatuur, desktop- en notebook-computers." "De actie is succesvol: de inkoopkosten liggen nu vijftien procent lager. Ook hebben we de processen rond de inkoop van hardware duidelijk in kaart gebracht en in heel Nederland voor alle werkmaatschappijen gelijk getrokken. Dat levert op termijn nog meer op. Hewlett-Packard (HP) is nu de leverancier van de hardware voor alle werkplekken." "Ja. De eisen die wij stellen aan de nieuwe hardware zijn gebaseerd op vraaggesprekken met gebruikers en op de analyse van incidenten en storingen die worden verwerkt door de centrale IT Service Desk in Zoeterwoude. Daarnaast zijn de eisen doorgesproken met de information managers van de verschillende werkmaatschappijen en het hoofdkantoor." "De samenwerking met HP is al vóór de zomer gestart. Na wat aanloopproblemen kunnen we nu een soepele aflevering garanderen, volgens een vervangingsschema dat met je financial manager wordt afgestemd. Zo hoort het ook, want iedereen moet ongestoord zijn werk kunnen doen." Alle besproken regels zijn terug te vinden op het BrowseHuis. De gedragscode voor e-mail/notes, intranet- en internetgebruik vallen onder de Privacyregels. Privacy- en Bedrijfsregels vind je onder Heineken Personeel Heineken-reglementen. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 4