Heiligdomsvaart en Vrijthof-festival Vrijthof, Maastricht, 1-11 juli 2004 Het Zomergevoel Tekst Mare Nijst De organisatoren van de Heiligdomsvaart 2004 in Maas tricht hebben een duidelijk doel voor ogen: mensen laten nadenken. Bijvoorbeeld over het thema 'Wij zijn de tijd' - de tijd waarin we leven en de rol die je daarin vervult. Een ander doel: jongeren meer betrekken bij 'oubollige' tradities. Dat gebeurt onder meer door heiligen en idolen met elkaar te vergelijken; beide zijn immers mensen tegen wie je kunt opzien en die iets bijzonders hebben gepres teerd. Een beter weekend daarvoor is nauwelijks denk baar: de Heiligdomsvaart valt samen met de Tour in Luik, het tennis op Wimbledon, Rock Werchter en het EK voetbal in Portugal. De Heiligdomsvaart wordt eens in de zeven jaar gehouden. Sint Servatius, de eerste bisschop van Maastricht, speelt een centrale rol. Hij heeft in zijn tijd veel goeds gedaan voor de Maastrichtse gemeenschap. Ter herinnering worden zijn relieken in een ommegang aan de bevolking getoond. De tocht is omlijst met een keur aan groepen die allerlei religieuze en actuele thema's uitdragen. Daarnaast is dit jaar het Vrijthof-festival in het leven geroepen, een uiteenlopend cultureel programma midden Heineken Nederlands Beheer op het gelijknamige plein. Er is onder meer een video bewerking van een fictieve bedevaart naar Santiago de Compostela. Een koor met orkest begeleidt de beelden die op drie schermen worden getoond. Vóór de aankomst van de eerste ommegang geeft het London Community Gospel Choir een swingend concert dat zelfs enkele kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders op de tribunes tot klappen en dansen aanzet. De stijlvolle, traditionele bierkar van Brand met twee Belgische trekpaarden en een veulen gaat de ommegang vooraf. De oudste brouwerij van Nederland die meedoet aan zo'n traditioneel evenement - het kan haast niet beter. De koetsier maakt een stop voor café 'In den ouden Vogelstruys'. Terwijl de paarden tot rust komen, nipt hij tevreden aan een glas Brand bier. Net als vroeger, waarschijnlijk. Een van de hoogtepunten van het culturele programma is het concert van de Zeeuwse band Blpf in het schijnsel van de prachtig verlichte Sint Servaasbasiliek. De terras bezoekers op het Vrijthof hebben vanavond gratis achtergrondmuziek. Toch mooi meegenomen.

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 26