14.20 12.00 12.50 13.10 12.35 12.45 13.35 Zoetjesaan verspreiden de actievoerders zich, ook die van Heineken. Over een uurtje rijden er weer trams. De productielijnen in Zoeterwoude moeten weer worden opgestart. Medewerkers die in de brouwerij achterbleven of beginnen in de late dienst, hebben begrip voor de werkonderbreking. "Ik hoef niet zo nodig op de barricaden, maar ik kan me voorstellen dat anderen dat wel doen." Het eerste signaal aan het kabinet is afgegeven. Kosten: bij elkaar enkele tientallen miljoenen aan economische schade, waarvan Heineken ook zijn graantje meepikt. Dat is de andere kant. Vers van 't Vat, september 2004 De slogan 'Kabinet gaat een brug te ver' krijgt inhoud. Volgens schema vertrekt de eerste stoet van het Noordereiland via de Willemsbrug en de Maas boulevard naar de Coolsingel, waar het intussen steeds drukker wordt. Een tweede stoet volgt straks over de Erasmusbrug. Het Radio 1-journaal maakt melding van de actie en noemt de Heineken-medewerkers met name. Spandoeken met niet mis te verstane boodschappen aan het kabinet. De naam van de minister-president, dankbaar verhaspeld en berijmd. Vlaggen met hamer en sikkel. 'Nederland moet worden genezen'. Fluitjes, gastoeters en zo hier en daar een rotje. Een kakofonie van kleuren en stemmen schuift en golft maar door. "Ze staan nu nog op de Erasmusbrug!" roept iemand. Dan worden ze daar ook nat, maar ach, één regenbuitje houdt de geschatte zestigduizend niet tegen. Nog meer spandoeken, 'www.bierkater.nl'. Hé. Kopstukken uit de vakbeweging en de landelijke politiek (de oppositie uiteraard) spreken de massa toe 21 en de massa antwoordt. 'Actie!' De mannen met het spandoek van Bierkater zien er tevreden uit. De opkomst is boven verwach ting. Heineken-medewerkers uit alle diensten - vroeg, laat en nacht - staan verspreid door de menigte. Verderop drinken actievoerders groene blikjes leeg - zo is het natuurlijk ook. Twee bluswagens van de Rotterdamse brandweer passeren met loeiende sirenes en brandende vuurwerkpotten de Beurstraverse. De cafés in de buurt puilen uit van de actievoerders die krachten opdoen voor de komende uren. Steeds meer mensen trekken voorbij in een bijna onafzienbare stoet. Een rookbom hult honderden in plaatselijk dichte mist. De stoet wordt een drom. Onderwijzers. Haven arbeiders. Buschauffeurs. Verpleegsters. Verzorgers. Waar zijn de Heineken-medewerkers? Een Caribische steelband loopt mee tussen massa's mensen met T-shirts, blauwwitte hoeden en hoofdbanden a la Rambo, maar dan groen. Een man in een gemotoriseer de rolstoel stuift met loeiende sirene voorbij. Heeft dit zin? Jawel, zeggen ook de actievoerders van Heineken die zich rond het spandoek hebben verzameld. "Wat mij opvalt is dat er geen leiding gevenden tussen lopen", merkt iemand op. Maar staan ze hier tegen het kabinetsbeleid of tegen Heineken? Of tegen allebei? Eigenlijk het laatste. "Het kabinetsbeleid slaat nergens op en Heineken steunt het kabinetsbeleid." ipi

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 21