09.40 09.50 10.15 10.25 10.35 11.05 In de brouwerij heerst een oorverdovende stilte. Bij Verpakken is geen sterveling te zien. Er ligt nog geen spatje op de vloer en de colonnes zijn keurig schoon. Maar ze staan wel stil. De mannen van de vroege dienst hebben massaal gehoor gegeven aan de oproep van de vakbeweging om vandaag een paar uur het werk neer te leggen. Tot op zijn vroegst 15.00 uur komt er nog geen kroonkurk van de lijnen. Twee deuren verderop stroomt het bedrijfsrestaurant langzaam vol. De spandoeken en pamfletten van de grootste vakcentrale van Nederland laten aan duide lijkheid weinig te wensen over. 'WAO onder bijstandsniveau? Ja daag!'. Om maar een voorbeeld te noemen. Nederland is kwaad en de medewerkers van Heineken ook. Op een kabinet dat 'in rap tempo ons sociale stelsel afbreekt', aldus een pamflet. Vlak ernaast ligt een personeelsbulletin waarin de directie HNB haar begrip uitspreekt voor de positie van de vakorganisaties. Tegelijk betreurt zij het dat Heineken in het conflict wordt betrokken en wijst zij op de eigen verantwoordelijkheid van Heineken-medewerkers die aan de actie deelnemen. 'Het is in ons gezamenlijk belang de komende periode het gezond verstand te bewaren' besluit de tekst. Toon Wennekes zet namens de bonden tegenover een zee van oranje shirtjes en petjes het 'afbraak beleid' van het kabinet uiteen. Een greep: afschaffing van de kortdurende WW-uitkering, ontslagvergoedingen worden in mindering gebracht op de WW-uitkering, aanvullen van het ziektegeld van 70 procent mag in het tweede ziektejaar niet meer, een bijna ontoegankelijke WAO met als alternatief de bijstand en iedereen moet weer 40 uur per week gaan werken. Eén lichtpuntje: veel plannen en voorstellen zijn nog geen wetten, dus nog niet definitief. "We hebben Heineken gevraagd naar het standpunt van het bedrijf, met name over het prepensioen", zegt Wennekes. "Schaart Heineken zich achter de medewerkers of achter het kabinetsbeleid? Beken kleur, zeiden we. De reactie van Heineken was dat medewerkers zich niet moesten bemoeien met de democratische procedures binnen VNO-NCW, de werkgeversorganisatie. Een koude, kille reactie. Ik had gehoopt dat Heineken zou zeggen: 'Ja, wij vinden het ook vervelend. Maar we kunnen het niet tegenhouden.' Dat gebeurde niet en dat is zwaar gevallen." Bij de poort van het brouwerijterrein staan twee dubbeldekkers die zo'n 150 medewerkers naar het Wilhelminaplein in Rotterdam brengen. Een aantal gaan op eigen gelegenheid richting Coolsingel. Ze krijgen allemaal op het hart gedrukt zich netjes te gedragen en uit te klokken. De zaal loopt langzaam leeg. De voorhoede is op weg naar de bus al in de weer met een groot spandoek. De bussen vertrekken naar Rotterdam. In de stad is op de Coolsingel na nog weinig van de acties te merken, al rijden er geen trams en slechts mondjesmaat bussen - maar dan alleen voor het vervoer van actievoerders. Voor het stadhuis staat een overdekt podium waarop een lokale band de al aanwezige mensen vast een beetje opwarmt. 'Het is tijd voor actie, want wij zijn woedend', klinkt het op de melodie van 'We will rock you' uit de batterijen luidsprekers. Twee immense videoschermen bieden ook actievoerders die geen plekje vooraan kunnen bemachtigen straks uitzicht op de sprekers. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 20