Origineel, eigentijds en over vijf jaar nóg mooi Heineken Brouwerijen Drachten De nieuwe Heineken Brouwerijen-vestiging in Drachten heeft aardig wat snufjes die andere units (nog) niet hebben. Het magazijn beschikt bijvoorbeeld over in de vloer geïntegreerde rolbanen en speciale reach-trucks. In het kantoorgebouw valt vooral de inrichting en afwerking van de 'representatieve ruimtes' op. Met dank aan interieurarchitect Frits Hardon van Heineken Brouwerijen Interieuradviezen. 22 Gesmolten exportflesjes Unieke dingen Tekst Arno Verbaas Frits Hardon, interieurarchitect Wie de units een beetje kent, weet dat ze vaak nog dat oude vertrouwde brouwerijgevoel uitstralen. Drachten - de samen voeging van de units in Groningen en Grou en begin januari in gebruik genomen - breekt met die traditie. Hardon: "In 2003 kreeg ik van Marketing de opdracht een eigentijdse Heineken-uitstraling voor de horeca te creëren in het kader van het project 'Star Outlet'. Uitgangspunt was het met nieuwe, opvallende technieken uitdragen van de merken. Van daaruit heb ik het MT van deze unit voorgesteld dat idee ook hier toe te passen. Dat mocht." Regionaal unitmanager Ruud Smit is in zijn nopjes met het resultaat. "Veel mensen hebben er aan moeten wennen", vertelt hij. "Vooral westerlingen. Die houden blijkbaar van een beetje oubolligheid." Hij niet: "Ik vind dat we maar eens moeten laten zien dat we een moderne brouwerij zijn." Het resultaat van Hardons vrije oefening komt tot uiting in de representatieve ruimtes: de entreehal, de grote vergaderzaal, de kantine ("voor chauffeurs én medewerkers", roept Smit) en de ontvangstruimte Tapperij Azeven (vernoemd naar de snelweg honderd meter verderop). "De rode draad is merkcommuni- catie", zegt Frits Hardon. Heineken, Ruud Smit, regionaal unitmanager Amstel en Brand komen dus overal terug. De entree moet het vooral hebben van glas en gekleurd licht. Glasscherven zijn verwerkt in de vloer, gesmolten exportflesjes in de lichtkoepel in de nok en complete Amstel Bright-flesjes in de glazen panelen bij de trap. Het gekleurde licht neemt in een cyclus alle kleuren van de regenboog aan. In de vergaderzaal vallen onmid dellijk de grote foto's van Heineken-flesjes op. Een deur verder is het dan ineens weer 'retro' met een oude vertrouwde bruine kroeg. "Dan voelen de horecamensen die we hier ontvangen zich meer op hun gemak", weet Ruud Smit. Nóg een deur verder en de primaire kleuren (rood, blauw en vooral geel) spatten van de betegelde kantinemuren. Hardon: "Bij een aantal van onze klanten in de horeca gaan we deze technieken binnenkort ook toepassen." Op logistiek gebied kan Drachten eveneens bogen op nieuwig heden. Een paar voorbeelden. Het pand is gebouwd op 1,20 meter hoogte - vrachtwagens kunnen zó aan de laaddocks terecht. Daarvan zijn er bovendien twee uitgerust met geïntegreerde rolbanen. Dat maakt laden en lossen een koud kunstje. Een reach-truck (met hefarmen aan de zijkant) maakt dat de paden tussen de stellingen smaller kunnen zijn. Dat scheelt ruimte en tijdens de bouw hoefde minder staal te worden gebruikt om de gangpaden te overspannen. Ruud Smit is trots op 'zijn' pand. "We doen logistiek gezien unieke dingen en het kantoor is heel vernieuwend, maar niet te tijdgebonden. Over vijfjaar is het nóg mooi." Oordeel zelf.

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 22