Brouwen of bouwen Mede hierop zijn de budgetten van de vestigingen gebaseerd, die voorheen meer met de natte vinger werden vastgesteld." Verder zijn de taken en bevoegdheden van het bureau en de vestigingen duidelijker geregeld. Al met al heeft het Bouwbu reau in 2004 alleen al vier ton bespaard op alle onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Het bureau telt 16 medewerkers die echter niet allemaal in Zoeterwoude zitten. De drie brouwerijen en Vrumona hebben coördinatoren die het werk zoveel mogelijk combineren en inkopers die de onderhandelingen voeren met aannemers. Verder werken projectleiders in heel Nederland voor de grote klussen, zoals recent de nieuwbouw in Drachten, het nieuwe brouwhuis en het kantoorgebouw in 's-Hertogenbosch en de nieuwe portiersloge in Bunnik. In de houten keet in Zoeterwoude komen tal van lijntjes samen. Frea Lodewijk fungeert samen met haar collega's als spin in het web. Of het nu gaat om het aannemen van klachten, de finan ciële administratie of het onderhouden van contacten met de interne klant of toeleveranciers: zij staat haar mannetje in deze mannenwereld. Hans Wesselingh, coördinator bij het Bouw bureau, kijkt hoe dringend de afwikkeling van een probleem is en of een soortgelijke klus elders in het land ligt te wachten, want combineren scheelt weer geld. Zo had de brouwerij in 's-Hertogenbosch een partij staal nodig, wat mooi samenviel met een staalbestelling voor de nieuwbouw in Drachten. "De prijs vloog daardoor omlaag", zegt Koos van Leijden. De meldingen van de brouwerijen en kantoren komen meestal binnen bij de daar aanwezige coördinator. Nico Valkenburg is zo'n coördinator in 's-Hertogenbosch. Hij voelde zich voor de komst van het Bouwbureau behoorlijk eenzaam. "Tot een jaar of vijf geleden was het heel normaal dat een productieteamleider die niet beschikte over bouw kundige ervaring toch zelf een aannemer inhuurde. Iedereen ging zijn eigen gang en ik probeerde daar zo goed mogelijk aansluiting bij te vinden. Met het Bouwbureau zijn de zaken definitief gescheiden. Productie is goed in brouwen en wij in bouwen." Het Bouwbureau heeft volgens Nico Valkenburg ook een einde gemaakt aan de eilandjesgeest. "Alle coördinatoren en projectleiders komen periodiek bij elkaar om problemen en ervaringen te delen. Dat was een paar jaar geleden ondenk baar. Fouten en nieuwe inzichten hield je stil want iedere vestiging wilde zichzelf bewijzen. Nu kom ik regelmatig bij Vrumona en in Zoeterwoude om in te springen of om kennis op te doen. Het werk is socialer geworden." René van de Ven en zijn collega Reindert Somers zorgen voor een optimale prijs-kwaiiteitverhouding, mede door bundeling van inkoopvolumes en het sluiten van samenwerkingsover eenkomsten met hoofdaannemers. René: "Door samen met de hoofdaannemer de markt te benaderen en samen te onder handelen met onderaannemers zijn we in staat scherpe prijzen te bedingen. Die werkwijze heeft Heineken bij het distributiecentrum in Drachten substantieel voordeel opgeleverd. Een commercieel slimme aanpak van een project en een goede samenwerking met je leveranciers is dus heel belangrijk." René van de Ven Frea Lodewijk Nico Valkenburg Vers van 't Vat, juli/augustus 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 11