Natte platen plakken Oude schoenen Dj's r. i.f-sv Antonio rijdt met een heftruck een verse volle pallet met groene platen de wasstraat in, terwijl Philip uitlegt hoe het ding werkt. "De machine trekt elke keer een plaat van de pallet met behulp van zuignappen. Die wordt dan gewassen en gedroogd." Philip opent eventjes een deur aan de zijkant van de droogruimte, waardoorheen de warmte je tegemoet slaat. Eenmaal gewassen en gedroogd wordt elke volle pallet omwikkeld met folie en samen met tientallen soortgenoten klaargezet voor vervoer. "We zetten er precies genoeg bij elkaar om een vrachtwagen helemaal vol te laden", vertelt Philip, terwijl collega Luis Garcia Martinez de foliemachine in werking zet. Met duizelingwekkende snelheid draait de volle pallet rond, terwijl er een dikke laag folie omheen komt. "Op een goeie dag draaien we er elke dienst dertig, vijfendertig van die pallets doorheen", weet Philip. "Maar als het regent, de platen nat zijn en aan elkaar plakken, trekt de machine er soms meer dan één tegelijk naar binnen. Dan krijg je storing." roept Ramos boven het gedreun uit. De machine veegt eerst alle rommel van een pallet en kantelt 'm daarna, zodat Ramos de onderkant kan inspecteren. Tegelijkertijd bekijkt hij de bovenkant in een grote spiegel tegenover hem. Met een doffe dreun smakt de pallet terug op de baan en komt vervolgens terecht bij de bruikbare exemplaren of verdwijnt naar de stapel kneusjes aan de zijkant van de machine. Die kapotte pallets worden vervolgens weer buiten opgestapeld om te wachten op reparatie. Dat gebeurt bij twee externe bedrijven in Dongen en Hasselt. De mannen hebben zichtbaar plezier in hun werk. Er wordt in deze smeltkroes van culturen - van Kaapverdië tot Frans Guyana - heel wat afgelachen. "Die jongens hebben hier hun eigen tokootje", zegt teamleider Sjaak Batelaan, terwijl hij tevreden rondkijkt. Aan de dakbalken hangt een paar oude schoenen van een collega die inmiddels met de VUT is. Het gebouw, dat wel wat wegheeft van een oude hangar voor vliegtuigen, geeft trouwens wel sterk de indruk dat het De wasmachine lijkt wel een gigantische jukebox en als de platen er uit komen, draaien ze rond als op een platenspeler. De mannen zijn bijna letterlijk dj's. Inmiddels draaft Ramos Fernandes om een machine aan de andere kant van de hal. De stapels dpb die buiten staan, worden op deze machine ontdaan van vuil en ander onheil. En als ze kapot zijn, worden ze genadeloos uit het proces gehaald. "Kijk, ik kan precies zien of ze stuk zijn of niet", tijdelijk is. Volgens Sjaak klopt dat. "Maar binnenkort wordt er een nieuw, permanent gebouw overheen gezet", vertelt hij. "Zodra dat gebeurd is, breken we het gebouw waar we nu staan er onder uit. En intussen draaien we gewoon door." Laat dat maar aan deze dj's over...

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 25