ULHUANIA POLAND Warsaw n SLOVAKIA AUSTRIA Toeristenland in opmars Land: Polen Hoofdstad: Warschau Munteenheid: Zloty Populatie: 38,5 miljoen Oppervlakte: 312.683 km2 (7,5 keer zo groot als Nederland) Heineken actief sinds: 1994 Het Heineken-merk is er via export al veel langer te krijgen Brouwerijen: Grupa Zywiec (de grootste van Polen) en Brau Union hebben samen 7 brouwerijen. Vestigingen: Zywiec, Elblag, Warka, Lezajsk, Cieszyn, Warschau en Bydgoszcz Merken: Nationaal: Heineken, Zywiec, Warka, Warka Strong,Tatra pils, Tatra Mocne Regionaal: Lezajsk, Specjal, Krolwskie, Kujawiak Marktaandeel: 37% Medewerkers: 6.000, waarvan er 3.000 werken bij Zywiec Trade Holding, de eigen distributie-organisatie Als je nu de vraag 'Quo vadis?' zou stellen (waar ga jij heen?), naar de gelijknamige bekende en verfilmde roman van de Pool Henryk Sienkiewicz, zouden veel mensen daar het antwoord wel op weten. Met zijn oude steden, zijn uitgestrekte naald- en loofbossen, honderden meren, vele nationale parken en uitgebreide skigebieden, trekt Polen steeds meer toeristen. "Pools is een ingewikkelde taal, maar gelukkig spreken steeds meer mensen Engels." Nico, die al drie jaar met veel plezier met zijn gezin met drie jonge kinderen in Warschau woont, spreekt inmiddels goed Pools. "Het is een fijn land om te wonen. De mensen zijn niet veel anders dan de Nederlanders. Alleen de discipline en het tempo van uitvoering liggen veel hoger. Ze zijn meer op prestatie dan op genieten gericht. Zonder al te veel discussie worden zaken uitgevoerd. Dat wordt ook ingegeven door de noodzaak tot veranderen en de drang iets te bereiken. Het enige wat het leven hier lastig maakt, zijn de slechte wegen. Als wij naar Krakow gaan, gaan we met de trein. Met de auto zouden we er twee keer zo lang over doen."

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 15