Expatriates: even wennen aan de Nederlandse cultuur Het is altijd leerzaam om te lezen wat buitenlanders van Nederland vinden. Heineken heeft dagelijks te maken met 'expatriates', ofwel buitenlandse collega's die tijdelijk in Nederland werken. Wat vinden zij van Nederland en de ondersteuning van Heineken? 12 Directheid Afspraak Partners Tekst Berend Schilder Drie expatriates (letterlijk vertaald 'ballingen') komen hier aan het woord. Shane Hoyne uit Ierland (lid van het Corporate Brand Communication Team), Victor Famuyiba uit Nigeria (corporate beleidsontwikkelaar bij Human Resources) en Rafal Jedrzejczak (areamanager Midden- Oosten en Azië). Ze hebben niets dan lof voor de steun van Heineken. Een taaltraining - eenvoudige conversatie - behoort tot de standaard hulp. Bemiddeling bij het zoeken naar geschikte woonruimte in en rond Amsterdam is ook geen probleem. Uiteraard wacht de expatriates een volledig opgetuigd bureau en worden zij al doende goed ingewerkt. Ze krijgen van tevoren ook te horen hoe de Nederlandse cultuur in elkaar steekt, maar ja... de praktijk is toch andere koek. Daarin moeten zij vooral hun eigen weg zien te vinden. Dat viel in het begin niet mee, zo blijkt uit hun verhalen. Ze hebben het zonder uitzondering over de ongekende, soms schaamteloze directheid van Nederlanders. Maar het goede nieuws is dat zij de Hollandse directheid ook hebben leren waarderen. Shane Hoyne, sinds enkele maanden in Nederland: "Je weet wel meteen waar je aan toe bent. Ik stoor mij er niet aan want iedere cultuur heeft iets eigens dat je moet leren kennen en begrijpen." Rafal Jedrzejczak uit Polen, ruim twee jaar hier, ziet eveneens de nuance. "Het is zinloos om culturen te vergelijken. Nederland is niet 'slechter' of 'beter' dan Polen, wel anders." Bovendien zijn Nederlanders niet te beroerd om de helpende hand toe te steken. Shane vindt de persoonlijke opvang hartverwarmend. "Collega's staan klaar voor mij als er iets is. Dat waardeer ik zeker." Victor Famuyiba uit Nigeria, ook ruim twee jaar hier, moest nog het meest wennen aan een ander typisch Nederlands, in ieder geval westers verschijnsel: je loopt niet zomaar ergens binnen. "Een probleem bespreken met een collega doe je op afspraak. Dat gaat in Nigeria wel anders", zegt Victor. De afsprakencultuur heeft ook voordelen, vindt Rafal. "Ik heb twee jaar voor Heineken in Griekenland gewerkt en daar moest je alles meteen laten vallen zodra een collega met een probleem kwam aanzetten of zomaar even binnen liep." Nederland kent verder een strenge scheiding tussen werk en privé, wat ook nieuw was voor de expatriates. Victor: "Je kunt vriendschappelijk omgaan met collega's, maar na vijf uur gaat iedereen zijn eigen weg. Na werktijd zie je elkaar zelden." Rafal: "Ja, je hebt een sportleven, privé-leven, werkleven en wat voor levens nog meer. Al die leventjes komen bijna nergens samen. Op feestjes moet je je vrienden aan elkaar voorstellen. 'Mensen, dit is Diederik, die ken ik van mijn sportclub.' Ik woon nu ruim twee jaar in De Pijp in Amsterdam en heb nog maar één keer een collega thuis op bezoek gehad." Nederland is na enige gewenning eigenlijk wel leuk, zo vinden ze. De voorzieningen zijn goed, er is veel sociale vrijheid en een verblijf in Nederland - de bakermat van Heineken - is een grote stap voorwaarts in hun carrière. Het leven van hun partners gaat echter niet over rozen. Het blijkt voor hen lastig om aan de slag te komen, omdat zij alleen een werkvergunning krijgen als een werkgever voor hen garant wil staan. Victor: "Mijn vrouw had in Nigeria een goede baan als senior P&O-manager bij het staatstelecombedrijf. Nu zit ze thuis in Amstelveen." Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 12