BeerTender op de radio: zet 'm op, Paul! Paul Mak gaat ver om Heineken te helpen. Overdag werkt hij als operational designmanager in Zoeterwoude, maar dat is nog niet genoeg. In zijn vrije tijd is hij gewapend met een BeerTender afgereisd naar de radiostudio van Veronica in Baarn om daar het apparaat te overhandigen aan dj Jeroen van Inkel en zijn collega's. Hippe woorden Spreekwoorden 21 Tekst Berend Schilder Pauls missie was gedurfd. Het Commissariaat voor de Media deelt fikse boetes uit aan omroepen die de reclameregels overtreden. Ook Heineken let goed op. Wat gaan Jeroen van Inkel en zijn kornuiten doen met BeerTender? Toch geen gekke dingen? Na een gesprek met de afdeling Communicatie van Heineken Nederlands Beheer is duidelijk dat Paul als liefhebber van het radioprogramma Rinkeldekinkel gewoon een BeerTender wilde geven. Hij heeft het exemplaar zelf gekocht van Heineken, met korting. De heren van Veronica hebben beloofd niks negatiefs te zullen doen met dit cadeau. Paul is meer dan gewoon fan. Hij is vaste 'woordleverancier' van het programma. Jeroen van Inkel en zijn vervanger Rob van Someren vragen luisteraars hippe woorden te mailen. Woorden die door de actualiteit een vreemde bijklank hebben verkregen, een dubbele betekenis of die tot nadenken stemmen. Paul: "Mijn vader was typograaf. Zo ben ik vanzelf geïnteresseerd geraakt in de Nederlandse taal. Via het programma Rinkeldekinkel kan ik mijn woorden bekendmaken." Een paar woorden van eigen makelij: 'koppelvoet' (RSI-aandoening van filerijders) en 'kanaalzwemmen' (Nederlandse vertaling van zappen). De redactie van het programma zag al snel aan het emailadres dat Paul bij Heineken werkte. Er volgde een uitnodiging om als 'vaste woord leverancier' in de uitzending te komen en over Heineken te vertellen. Zo kwam Paul op het idee om als dank op persoonlijke titel en geheel vrijblijvend een BeerTender cadeau te geven. Mario van Zijl (producer), Paul Mak en Rob van Someren (invallend voor Jeroen van Inkel) Paul heeft nog meer met taal. "Op mijn werkkamer hangt een lijst met verkeerde spreekwoorden aan de muur. 'Het escaleert volledig uit de hand', hoor je wel eens. Of 'We moeten de koe bij de uiers vatten'. Ik heb ook een goed geheugen voor moppen." Nou Paul, we hangen aan je lippen. "Een man bestelde in het café altijd twee bier tegelijk. Hij dronk er eentje meteen op en bij de tweede zei hij eerst: 'Proost jongen'. De barman vroeg naar het waarom. 'Ik heb een broer in Londen op wie ik er ook eentje drink. Hij doet hetzelfde in Londen. Zo houden we een band.' Op een dag nam hij maar één biertje. 'Is je broer weer terug?', vroeg de barman. 'Nee, ik ben gestopt met drinken'." Vers van 't Vat, mei 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 21