Gepensioneerden Heineken moeten ook inleveren De economisch slechtere tijd heeft niet alleen gevolgen voor de medewerkers van Heineken. Ook de gepensioneerden merken de gevolgen. Dat bleek tijdens de jaarvergadering van de Vereniging Van Gepensioneerden Heineken (VVGH) op 10 maart in het Heineken Ontspannings Centrum in Den Bosch. Belangen Reserves Tekst Berend Schilder De VVGH is de enige belangenclub voor gepensioneerden van Heineken, opgericht in 1990. Ongeveer eenderde van alle gepensioneerden is lid. Het is een bijzondere vereniging omdat iedereen welkom is, van de unitmanager op leeftijd tot de vorkheftruckchauffeur. Er waren zo'n 250 leden op komen dagen voor de jaarvergadering. "Helaas zien we op een ledenvergadering vooral de hoog opgeleide mensen. Dat is spijtig", zegt voorzitter Dick Leeuwenburg. "Gelukkig is oud voorzitter van de COR Jan van den Broek onlangs bestuurslid geworden. We willen de band met de vertegenwoordigende organen binnen Heineken wat strakker aanhalen." De WGH heeft een doordachte structuur, zo legt vice-voorzitter Albert Veldkamp verder uit. De vereniging heeft vier gepensio neerde afgevaardigden in de 'Deelnemersraad', die advies geeft aan het bestuur van het Heineken Pensioenfonds. Deze raad is vergelijkbaar met een Ondernemingsraad van een bedrijf, behalve dat de Deelnemersraad alleen advies geeft en geen instemmingsrecht heeft. In de raad zitten ook acht actieve medewerkers van Heineken, benoemd door de COR. Lopen daardoor de belangen niet te ver uiteen? "Nee, tot nu toe gaat het goed", zegt deelnemersraadslid Ria Aanen-Eering. "De actieven steunen ons in de kwestie rond de indexatie." Daarmee raakt zij een gevoelig punt binnen de vereniging, dat ook onderwerp was van de ledenvergadering. Jarenlang werden in Nederland pensioenen en salarissen verhoogd om de stijgende prijzen te compenseren. Aan die vanzelfsprekendheid is een einde gekomen, mede door de tegenvallende beleggin gen van pensioengelden. De pensioenfondsen in Nederland hebben ook zichzelf in de problemen gebracht door ruimhartig premiekortingen te geven aan medewerkers, zo bleek uit een presentatie van Henny Boonacker, oud-bestuurslid van de overkoepelende Nederlandse Vereniging van Organisaties van Gepensioneerden. De fondsen zijn nu wettelijk verplicht om eerst weer financiële reserves op te bouwen. De meeste pensioenfondsen compenseren de prijsstijgingen daarom niet of slechts gedeeltelijk. Het Heineken Pensioenfonds heeft in 2002 nog de helft van de indexering aan gepensioneerden betaald. Vorig jaar was er geen indexering. "Natuurlijk willen wij ons steentje bijdragen aan een gezonder Heineken Pensioenfonds", zegt Dick Leeuwenburg. "Wij begrijpen alleen niet waarom de gepensioneerden al in 2002 moesten inleveren, terwijl de indexering van de salarissen van de actieven toen nog onaangetast bleef. Bezuinigen prima, maar laten we dan allemaal een gelijke start maken." Voor nadere inlichtingen en aanmeldingen als nieuw lid: De heer S. Seinen, tel. 0182-616306 of email: s.seinen@wanadoo.nl Vers van 't Vat, maart 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 9