'Warme zomer redt verkoop van bier' (Het Parool) Hoe denkt u over de prestaties van Heineken in Nederland? Hoe ziet u de interne concurrentiepositie van de Nederlandse brouwerijen? Thony Ruys neemt het woord en legt uit dat, vanwege het internationale karakter, de persconferentie in het Engels is. Na de presentatie van de jaarcijfers is er tijd voor vragen. De heren krijgen de ene na de andere vraag voor de kiezen. Persbureau Reuters, het ANP, De Telegraaf, de Financial Times, het Financieele Dagblad - ze willen allemaal het naadje van de kous weten. Veruit de meeste vragen gaan over het effect van de dollarkoers op de winst van Heineken. Maar ook Heineken UK komt aan bod, de verwachtingen in China en Brazilië en natuurlijk de Nederlandse markt. Thony Ruys: "Ik heb tijdens de persconferentie en in interviews veel vragen over Nederland gehad, vooral over de prijzenoorlog in de detailhandel. Ik kan daar kort over zijn. Voor de consument is de prijzenslag op de lange termijn ongunstig. Als je rondloopt in de supermarkten, zie je een verarming plaatsvinden. Consumenten kunnen steeds minder kiezen. Daar moeten we van af. Die situatie gaat ook ten koste van de innovatiekracht van ondernemingen. Die omstandigheden meegenomen vind ik dat de werkmaatschappijen in Nederland het geweldig hebben gedaan. Het resultaat van Heineken in Nederland is goed en het resultaat van Vrumona zelfs uitstekend." "Ik heb het daar met de Centrale Ondernemingsraad over gehad. Het blijft altijd zo dat sommige markten beter lokaal bediend kunnen worden. Maar met name in de Verenigde Staten zal het heel lang duren voor mensen zeggen: 'Doe mij maar een Heineken biertje dat niet uit Nederland komt'. De concurrentiekracht van Nederland groeit, mede dankzij de maatregelen van het afgelopen jaar. Maar om dat zo te houden heeft Nederland de voortdurende verplichting te werken aan kwaliteit, kosten en service. We moeten zorgen dat we ondanks alle druk van buitenaf gewoon de allerbeste van de wereld zijn. Daar kon de Ondernemingsraad zich goed in vinden. 'Daar gaan we voor', was de reactie. Veel meer dan dat kan ik niet vragen op dit moment. Als je 'lean and mean' de beste van de wereld moet zijn, kun je je niet meer alles permitteren. Dan moetje soms moeilijke besluiten nemen. Uitbesteding is daar een voorbeeld van. Het is niet anders, maar het is wel moeilijk. Mensen zijn met hun hart aan Heineken verbonden en beslissingen als deze maken een heleboel emoties los. Wij moeten daar begrip voor opbrengen en daar met Heineken-waardigheid mee omgaan. Hier op het hoofdkantoor zijn we door een zware reorganisatie gegaan die de belofte oplevert dat we ons in de toekomst nog profes sioneler gedragen. Aan de andere kant betekent het dat we afscheid moesten nemen van mensen die niet bij Heineken verder konden. Vers van 't Vat, maart 2004 Na de persconferentie begint het voor veel journalisten pas echt. Een aantal mag de directieleden nog apart spreken. Die gelukkigen krijgen de gelegenheid alsnog die ene prangende vraag te stellen die ze in de persconferentie niet beantwoord kregen. In een aparte ruimte wachten ze op hun beurt. Na deze interviews vindt een presentatie plaats aan een groep financieel analisten. De drie zijn al met al bijna zeven uur lang onafgebroken bezig met het beantwoorden van vragen. Waaronder deze, voor Vers van 't Vat. lyjllg!

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 5