Task force Normen en Waarden van start 240 4H41 2b b). Bense 01/04/2004 01/04/E005 Heeft u in de afgelopen maanden uw normen en waarden al eens bekeken? Het kan bijna niet anders. Normen en waarden zijn 'hot'. Van Kamerdebatten over het ontbreken van fietsachterlichten tot bouwfraudes, van de invoering van het puntenrijbewijs tot een gedragscode voor ambtenaren: allemaal verschijnselen van een nieuwe beweging in de maatschappij die zegt dat wij zelf verantwoordelijk zijn voor onze samenleving. HeillNedCTlands Beheer Paardenmiddel Tekst Wilma Gentenaar Bij Heineken vinden we dat we met de wereld om ons heen moeten meeveranderen. In de afgelopen maanden is hard nagedacht over de normen en waarden die wij hanteren in onze dagelijkse gang van zaken. Dat heeft geresulteerd in een nieuw initiatief waar Hans de Ruiter alles van weet. "We doen er vaak een beetje lacherig over, over normen en waarden", zegt Hans de Ruiter, manager P&O en nauw betrokken bij de oprichting van de task force. "We zijn een volk met een lange traditie van burgerlijke ongehoorzaamheid. Niemand zit er op te wachten het braafste jongetje van de klas te zijn. We zijn gek op regeltjes, maar niet omdat we ze willen naleven. De regels Valid from Good thru zijn er voor ons gevoel van veiligheid en de naleving ervan is meer een optie dan een plicht. Toch zit er iets van grote waarde in deze herwaardering van ons gedrag. In de steeds verder voortschrijdende individualisering raken we veel van ons sociale gevoel kwijt. We voelen ons niet langer verantwoordelijk voor het geheel. Daarom neemt Heineken nu als bedrijf haar verantwoor delijkheid door mensen aan te spreken op hun gedrag en er op toe te zien dat binnen onze onderneming bepaalde gedrags regels worden nageleefd." De projectgroep die zich de afgelopen maanden heeft bezig gehouden met de voorbereidingen, heeft kritisch gekeken naar de vervlakking van normen en waarden in onze onderneming. Vaak blijken kleine ergernissen bij elkaar opgeteld tot gevolg te hebben dat een ongeïnteresseerd 'klimaat' ontstaat. Hans de Ruiter: "Naar aanleiding van dit onder zoek hebben we, in het diepste geheim, nieuwe regels ontworpen die moeten bijdragen aan een beter leefklimaat op de werkvloer. Eigenlijk zijn het niet eens niéuwe regels. We stoffen de oude regels af waaraan niemand zich meer iets gelegen liet liggen. Dat afstoffen doen we door mensen opnieuw te wijzen op wat kan en niet kan. Daar blijft het echter niet bij. We moeten ook zorgen dat er controle is op de naleving van de regels. Om mensen wakker te schudden is soms een paardenmiddel nodig. Daarom hebben wij de task force Normen en Waarden opgericht, een team van mensen op allerlei plekken in de organisatie dat toeziet op naleving van de regels." Gedurende een proefperiode van een jaar kijkt de task force met meer dan gemiddelde belangstelling naar gedragingen op de werkvloer. Het team heeft de bevoegdheid Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 12