Het leven buiten Heineken Sylvia Best Peter Boer Vorige maand las u in het interview met Ton van der Vlugt, die begeleider was van boventallige collega's, hoe dat traject in de praktijk vorm krijgt. Deze maand vragen we het twee van hen zelf. Hoe hebben zij het afscheid van Heineken ervaren en waar zijn ze terechtgekomen? Hoe is het leven buiten Heineken? Vol onzekerheden natuurlijk, maar ook vol kansen, blijkt uit gesprekken met Sylvia Best en Peter Boer. Tekst Wilma Gertenaar "Voor mij kwam mijn boventalligheid als een volslagen verras sing. Ik ben heel precies en een harde werker. Ik heb vier jaar bij Heineken gewerkt, waarvan het grootste deel bij Administratie P&O. Het laatste halfjaar was ik 'gedetacheerd' bij het Pensioen fonds. Als P&O'er moet je tijd aan mensen besteden. De laatste tijd leek mijn invulling daarvan steeds minder overeen te komen met wat er van ons werd verwacht. De verzakelijking sloeg toe. Toen ik onverwachts toch de gevreesde mededeling kreeg, moest ik dat wel even verwerken. Ik ging het gesprek in en stond eigenlijk binnen de kortste keren weer buiten met het gevoel of de vloer onder mijn voeten was weggezakt. Ik heb niet voor het begeleidingstraject gekozen. Als je je binnen Heineken laat her plaatsen, houd je de keuze niet aan jezelf. Je kunt bij wijze van spreken in Bunnik terechtkomen. Voor mij is dat te ver weg. Bovendien was de kans groot dat ik afscheid moest nemen van mijn Zoeterwoudse collega's. Daar had ik eigenlijk het meest moeite mee. Ik hecht me erg aan mensen. Op de afdeling was ik degene die zich druk maakte om verjaardagen, geboorten en trouwerijen. Ik zat ook in de personeelsvereniging en werd vier jaar geleden gevraagd voor de organisatie van het Sint-Nicolaas- feest. In mijn vrije tijd stortte ik me op de uitnodigingen en cadeaus voor de bijna 500 kinderen. Een groot feest met veel glitter en glamour; kinderen vinden dat fantastisch en ikzelf eigenlijk ook. Die liefde voor glitter en glamour was ook de basis voor wat ik nu doe. Ik heb een eigen bedrijf, Sylli Beads (www.syllibeads.nl). Al toen ik bij Heineken werkte, maakte ik zelf sieraden en gaf workshops. Toen ik thuis kwam te zitten, kon ik dat veel gerich ter aanpakken. Ik verzorg ook kinderfeestjes. Glitter Glamour Girls-party's voor kleine meisjes, waarop ze zelf mogen kiezen wat voor sieraden ze maken. Ze willen allemaal een prinsesje zijn en tijdens zo'n feestje zorg ik daarvoor. Dankzij een toevallige ontmoeting zijn mijn workshops onderdeel van het cursusaanbod van de nieuwe Volksuniversiteit in mijn woon plaats Waddinxveen. Dat soort dingen geven me het gevoel dat het goed is waarmee ik bezig ben. Ik ben positief ingesteld. Het heeft geen zin bij de pakken neer te zitten, maar dat wil niet zeggen dat ik er fluitend overheen stap. Ik zal mijn collega's heel erg missen. Alles heeft een reden en het leven zit vol 'doffe- ellende-momenten', maar gelukkig ook boordevol 'schitterende' verrassingen!" "Het voelt of ik ben geëmigreerd naar een ander land en daar de regels en gewoonten moet leren kennen. Ik heb vieren twintig jaar bij Heineken gewerkt, het langst bij Export en eigenlijk altijd in de automatisering. In al die jaren heb ik me volledig gericht op waarmee ik bezig was. Toen ik hoorde dat ik boventallig was, werd ik gedwongen uit te zoeken wat ik met de rest van mijn leven wilde. Tegelijk moest ik ook verwerken dat een onderneming waar ik me zo voor heb ingezet me niet langer nodig had. Voor mijn gevoel was ik Heineken. Ik koos voor het traject van externe plaatsing. Ik ben geweldig opgevangen, zorgvuldig en met respect behandeld. Eerst door P&O, later door het externe bureau dat outplacement begeleidt. Mijn coach daar stelde bijvoorbeeld voor in de tijd dat ik zocht iets constructiefs te doen. Ik kwam terecht in het vrij willigerswerk en vond een schitterend project in Haarlem. Daar werd met moeilijk lerende jongens een molen en later een complete wijk gerestaureerd. Ik gaf rekenlessen op de dag dat ze naar school moesten. Eigenlijk heb ik het leraarschap altijd in mijn achterhoofd gehad. Daarom heb ik een aantal dagen snuffelstage gelopen op een middelbare school. Fantastisch, maar als ik realistisch keek, zaten er ook mindere kanten aan. Zeven keer per dag de stelling van Pythagoras uitleggen, ieder jaar opnieuw. En lang niet iedere klas is geïnteresseerd in wat je vertelt. Mijn coach zei ook dat ik bij het solliciteren gebruik moest maken van mijn netwerk. Dat had ik voor mijn gevoel helemaal niet. Achteraf blijkt dat ik precies de juiste mensen kende. Een externe collega werkte bij een leuk bedrijf en daar ben ik eens gaan praten. Zij hadden niet direct mensen nodig, maar ze zouden het laten weten als ze iets tegenkwamen. Na enige tijd kreeg ik een briefje: er was een vacature ontstaan bij de regionale milieudienst. Toen ging het heel snel. In het sollicitatiegesprek klikte het meteen. Binnen de kortste keren vroeg men mij of ik het papierwerk wilde regelen. Ik kon direct beginnen. Al met al was de periode als boventallige bij Heineken geen leuke tijd. Het is een tijd vol onzekerheid en twijfel. Ik hoop nu mijn weg weer te hebben gevonden." Heineken mimi» i'n.^ I

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 6