'Operatie 0.459': een fluwelen computerverhuizing Een computer verhuizen is een kwestie van stekkers los, beetje sjouwen en stekkers weer vast. Moeilijk? Wel als het circa 250 servers zijn die vele honderden pc's met elkaar verbinden en niemand het leuk vindt om een paar uurtjes zonder computer te zitten. Ziehier de uitdaging in het kantoor in Zoeterwoude, waar zeventien serverruimtes verdwijnen en één grote, centrale serverruimte is ingericht. Samenspraak Tekst Berend Schilder De servers zijn in wezen het hart van alle pc's tezamen. De meeste documenten, tabellen, cijfertjes en programma's staan immers niet op de harde schijf onder het bureau, maar op de servers die met elkaar communiceren. Het beeldscherm met computerkast is eigenlijk een gewone kijkdoos. Graag wat respect voor de servers dus, hoewel ICT'ers het gewoon hebben over 'machines'. Waarom moeten de zeventien serverruimtes verdwijnen? Projectleider Sanjay Budhu Lall van Business Systems Services: "Door de lopende renovatie van het kantoor gebouw moesten de machines hoe dan ook verhuizen naar een andere verdieping. Het is een mooi moment om meteen alle verspreide computerruimtes van HNBS en HTS op een plek te concentreren. Nog een voordeel van concentratie is dat BSS in de nabije toekomst nieuwe apparatuur kan integreren om nieuwe technologieën te ondersteunen." De nieuwe ruimte op de begane grond (kamer 0.459) beslaat 140 m2. Alles is tot in de puntjes beveiligd tegen brand en ander onheil. Onder de vloer is een indruk wekkend koelsysteem aangebracht want de machines produceren bij elkaar veel warmte. Onlangs is een noodaggregaat buiten het gebouw geplaatst om de 300 kilovoltampère te garanderen voor zowel de servers als de koeling. De polsdikke stroomkabels voor de noodstroom liggen onder de grond en op de bodem van de vijver. Het overbrengen van de 250 servers is begonnen op 19 januari. In overleg met de gebruikers wordt bepaald wanneer computers kunnen worden uitgeschakeld. De meeste computers kunnen, na overleg met de gebruikers, overdag even uit. Er zijn ook systemen die alleen in het weekeinde kunnen worden onderbroken en systemen die in verbinding staan met de brouwerij en altijd door moeten. Voor afdelingen met zo'n systeem is de verhuizing echt een hele toer. Daarom wordt dan zoveel mogelijk in de avond- en weekeinduren verhuisd. "We doen gemiddeld twee uur over een serververhuizing. Tijdens de eerste twee weken hebben we ruim zestig servers verplaatst", besluit Budhu Lall. In mei is de operatie achter de rug en staan alle servers in kamer 0.459. Daar wordt dan het hardst gewerkt, hoewel er meestal geen mens meer rondloopt. Heineken Nederlands. Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 18