Tabaksrook voortaan taboe bij Heineken Sinds 1 januari 2004 heeft elke Nederlander recht op een rookvrije werkplek. Ook binnen Heineken moet iedereen zijn werk kunnen doen zonder daarbij last te hebben van de tabaksrook van collega's. Daarom heeft Heineken Nederlands Beheer (HNB) een nieuw rookbeleid geformuleerd: in alle ruimtes waar medewerkers van HNB werkzaam zijn, geldt een algemeen rookverbod. Toch worden rokers niet helemaal in de ban gedaan: voor hen die het roken écht niet kunnen laten, zijn of worden er lokaal voorzieningen getroffen. Verplicht Buitenlucht Tekst Arno Verbaas Dat roken schadelijk is voor de gezondheid van de roker zelf, weten we inmiddels wel. Uit onderzoek van de Gezondheids raad blijkt echter dat meeroken - het inademen van de tabaksrook van anderen - minstens zo schadelijk is. Niet-rokers hebben door meeroken bijvoorbeeld 20% meer kans op longkanker en 20 tot 30% meer kans op hart- en vaatziekten. Juist op de werkplek komt meeroken vaak voor, omdat rokers en niet-rokers daar elke dag langdurig samen zijn. Om gezond heidsschade voor niet-rokers te voorkomen, heeft sinds 1 januari 2004 iedereen in Nederland, zowel bij de overheid als in het bedrijfsleven, recht op een rookvrije werkplek. Dat komt in de praktijk neer op een algemeen rookverbod. 'Lapmiddelen' zijn geen alternatief: ventilatie bijvoorbeeld zou volgens Brits onderzoek alleen helpen als die de kracht van een orkaan heeft. Uit onderzoek van de stichting 'STIVORO voor een rookvrije toekomst' blijkt dat vier op de vijf Nederlanders begrip heeft voor regels die de gevolgen van het roken beperken. Eenzelfde aantal vindt meeroken hinderlijk en weet dat het schadelijk is voor de gezondheid. 62% acht de Tabakswet noodzakelijk om de gezondheidsschade door meeroken te verminderen. Het recht op een rookvrije werkplek is onderdeel van deze wet, die 17 juli 2002 van kracht is geworden. De Tabakswet heeft ook bepaald dat per 7 november 2002 geen openbare reclame meer mag worden gemaakt voor tabaksartikelen. Sinds 1 januari 2003 geldt dat ook in kranten en tijdschriften. Bovendien mogen sindsdien geen tabaksartikelen meer worden verkocht aan personen jonger dan 16 jaar of in verpakkingen van minder dan 19 stuks. Nu is daar dus het recht op een rook vrije werkplek én het recht op rookvrij personenvervoer aan toegevoegd. Over de rookvrije werkplek staat in artikel 11a het volgende: "Werkgevers zijn verplicht zodanige maatregelen te treffen dat werknemers in staat worden gesteld hun werkzaam heden te verrichten zonder daarbij hinder of overlast van roken door anderen te ondervinden." Ook Heineken Nederlands Beheer heeft die plicht. De Centrale Ondernemingsraad is om instemming gevraagd met het door HNB geformuleerde rookbeleid. Het komt erop neer dat een algemeen rookverbod geldt in alle ruimten waar medewerkers van HNB werkzaam zijn. Dus niet alleen in kantoren en op werkplekken, maar ook in restaurants en bars (de plaatsen waar medewerkers het meest in aanraking komen met tabaksrook), vergaderzalen, gangen en toiletten. Desondanks is roken niet helemaal uit den boze. In overleg met de verschillende ondernemingsraden binnen Heineken zijn/worden voor rokers speciale ruimten gemaakt, zodat zij hun sigaretje kunnen opsteken zonder dat collega's of bezoekers er last van hebben. Er zijn trouwens heel wat collega's inmiddels gestopt. Meer informatie over (mee-)roken op de werkplek staat op de website www.rokenendewerkplek.nl, een site van STIVORO voor een rookvrije toekomst. Het rapport van de Gezondheidsraad over 'Volksgezondheidsschade door passief roken' en een samenvatting ervan zijn te bekijken (en eventueel te downloaden) op www.gezondheidsraad.nl. Het rapport van TNS-NIPO is te downloaden van www.stivoro.nl. Een uitgebreide toelichting en advies bij de Tabakswet staat op de website www.rokenendewet.nl. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 6