Stukken minder zwerfafval Heineken Fanfare weer beschermd Heineken vaart wel bij hippe cruises Keuzes J De hoeveelheid zwerfafval in Nederland is fors verminderd. Er is vooral een afname te zien van het aantal lege blikjes en flesjes op straat en in de natuur. In 2003 daalde dit soort zwerfval met ongeveer eenderde vergeleken met het jaar ervoor, zo heeft de Stichting Nederland Schoon bekendgemaakt. De verpakkende industrie heeft bindende afspraken gemaakt met de overheid over een afname van lege blikjes en flesjes op straat. In 2005 moet dit soort zwerfafval met tweederde zijn verminderd, zo staat in het Convenant Verpakkingen dat ook door Heineken is ondertekend. Die doelstelling zal waarschijnlijk worden gehaald, gezien de goede resultaten tot nu toe. Heineken heeft sinds 2001 onder meer geïnvesteerd in honderd blikcrushers langs de Nederlandse stranden. In de zomermaanden van 2003 deponeerden strandbezoekers daar ruim 200.000 blikjes in. —Inspirerende bijeenkomst Corpoi Roken taboe bij Heineken —Namibië: fascinerend en vriendelijl Brand: nieuw bier, nieuwe organisatie f v mmk Mevrouw Charlène de Carvalho is beschermvrouwe van de Heineken Fanfare. Op 3 december ondertekende zij in De Cambrinuskelder in Den Bosch een oorkonde, samen met fanfarevoorzitter John Menkehorst. Daarmee is een einde gekomen aan de recente fanfareperiode zonder symbolische bescherming. Van 1980 tot zijn overlijden in 2001 was de heer A.H. Heineken beschermheer. Zijn dochter heeft die functie nu overgenomen. Voorzitter Menkehorst wijst erop dat het gaat om een erefunctie. Het is een gunst voor de fanfare dat mevrouw de Carvalho de functie van haar vader overneemt. Enig tastbaar voordeel heeft een beschermheer of -vrouwe niet. "Overigens vallen wij geheel onder verantwoording van de Brouwerij in Den Bosch", zegt Menkehorst. "Wel heb ik het gevoel dat er dankzij mevrouw de Carvalho in de hogere echelons wat meer draagkracht is voor de fanfare." Wat de cruisemaatschappijen ook doen, in Europa kampen cruises met een stoffig imago. Een cruise maak je pas na je pensioen, ja toch? Een vol ledig achterhaalde opvatting, weet Hubert Friederich, global account manager Heineken Duty Free. "Cruises zijn absoluut niet oubollig. Moderne cruiseschepen beschikken over de nieuwste snufjes, tot klimwanden aan toe." En wat nog belangrijker is: het aandeel van Heineken in de bieromzet op de ruim 250 schepen van de verschillende cruisemaatschappijen stijgt. "Wij kunnen als enige brouwer wereldwijd 'draught beer' leveren. Heineken is 'most requested' aan boord", zegt Friederich stellig. Voorlopig zijn het vooral de Amerikanen die de cruise hebben ontdekt als hip tijdverdrijf. Friederich: "Het imago van Heineken - toch al een premium importbier in de Verenigde Staten - past daar perfect bij." Nu Europa nog... Waar heeft u voor gekozen per 1 januari? Bent u gestopt met roken of maakt u gebruik van een 'werkvrije rookplek'? Dat is de keuze die overbleef nadat de regering besloot alle Nederlanders te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van het meeroken. Een keuze die, zoals u in het artikel hierna hierover kunt lezen, door vier op de vijf rokers graag is gemaakt. Zij hebben begrip voor de nieuwe regelgeving. Wat overigens nog niet wil zeggen dat ze er geen moeite mee hebben. Een beetje begrip van de niet-rokende collega was deze maand wel op z'n plaats. Over de keuzes van Brand kunt u in dit nummer lezen dat de belangrijkste voor hen werd gemaakt door de consumenten. Zij hadden het laatste woord over de nieuwste brouwsels. Maar er waren meer besluiten te nemen. In het gevecht tegen een krimpende biermarkt hoorde ook het herinrich- ten van de organisatie. De keuzes die daarbij gemaakt moesten worden, werden ingegeven door kostenoverwe gingen en werkprocessen. Voor collega's die boventallig werden verklaard, stond ook een aantal keuzes op het programma. Eén daarvan gaat om begeleiding naar een andere functie of juist niet. Ton van der Vlugt vertelt in een interview hoe die begeleiding werkt. Soms komen mensen tot keuzes waarvan ze niet hebben durven dromen. Al deze keuzes lijken gedwongen te zijn. Maar dat betekent nog niet dat ze vanzelfsprekend vervelende dingen teweeg brengen. Een gezonder lijf, Cuvée en Urtyp en als het een beetje meezit een verandering waar je tevreden mee kunt zijn. Het kan erger. Redactie Vers van 't Vat Vers van 't Vat, januari 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 3