Dierks Hoogstraat 65, Landgraaf 26 Goed Vaatje Tekst Berend Schilder Op het eerste gezicht lijkt café Dierks een beetje op de andere kroegen in Landgraaf, diep in het zuiden van Limburg. En toch is Dierks een begrip. Bijna geen inwoner van Landgraaf ontkomt aan dit café omdat het de uitvalsbasis is van zeer veel verenigingen. De postduivenvereniging, de kaartvereniging, de toneelvereniging, de schutterij, de 'kickers' (tafelvoetballers), de volleybalvereniging en de carnavals vereniging, om er wat te noemen. De meest bijzondere is de spaarvereniging. Aan de muur links van de bar hangt een bord met 96 laatjes waarin evenzoveel leden wekelijks een geldbedragje stoppen. Tijdens de week voor carnaval en tijdens de zomerkermis op de tweede zondag van juli krijgt iedereen zijn spaargeld weer terug. Zonder rente, want met die rente wordt een feestavond op touw gezet. Dierks is ook het tweede huis van Wiel Muijrers, werkzaam bij Planning en Facilitaire Dienst van Brand Bierbrouwerij in het twintig heuvels verderop gelegen Wijlre. Wiel woont op een steenworp afstand van 'zijn' café. Af en toe komt hij er gewoon een biertje drinken, uiteraard eentje van Brand. Maar meestal heeft hij een directe reden om langs te gaan, want ook Wiel staat tot zijn knieën in het verenigingsleven. Bijvoorbeeld als voorzitter van de toneelvereniging 'Kieses Wead' ('t Kijken Waard), die geregeld in Dierks vergadert en leesrepetities houdt. Het stichten van een vereniging zit de Limburgers in het bloed, zo weet Wiel uit eigen ervaring. "Als twee mensen zich treffen en een praatje maken, loop je het gevaar dat er weer een vereniging ontstaat." Eigenaar Edy Dierks ziet daarentegen het traditionele verenigingsleven afkalven, "jongeren komen niet meer", zegt hij. "Die gaan studeren in de grote steden en keren niet altijd terug. Verder heeft iedereen het druk in deze 24-uurseconomie. Op de lange termijn zullen de verenigingen in de problemen komen. Dan wordt Dierks misschien een eetcafé." Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 26