Herinneringen aan de bierpenning Mondje Anno Tekst Arno Verbaas Je hebt van die dingen die op de een of andere manier kenmerkend zijn voor een bedrijf. De heer Kees Akkerman uit Vleuten, die jarenlang in de brouwerij in Rotterdam-Crooswijk heeft gewerkt, dist verhalen op over de bierpenning, een klein koperen muntje dat medewerkers gebruikten om bier uit een automaat te halen. "Je moest dat muntje in een gleufje naast de automaat stoppen en dan kwam er een afgepaste hoeveelheid bier uit een pijpje", schrijft Akkerman. "We kregen ons loon elke donderdag, op St. Heineken zoals wij dat noemden. Dat was ook de tijd om bierpenningen te kopen. Ze kostten vijf cent per stuk en je kon ze krijgen bij de poortcontrole. Als iemand iets te vieren had, zoals de geboorte van een zoon of dochter, was het de gewoonte de collega's op muntjes te trakteren. We dronken het bier bijna allemaal uit gebruikte groenteblikken - lendetrekkers, noemden we die. De loodgieter, Chris Vennix, was nooit te beroerd om een handvat aan zo'n blik te solderen." Het was toentertijd nog heel gebruikelijk onder het werk een biertje te drinken. "Er waren werkers die als ze 's morgens moesten beginnen, een potje bier mee naar de schaftkamer namen en onder het verkleden nu en dan een mondje namen", weet Akkerman. "We hadden het altijd over een 'mondje', nooit over een 'slokje'. Nu kwam het natuurlijk voor dat iemand een potje onbeheerd achterliet. Dan nam een ander er wel eens ongevraagd een mondje uit. Om dat te voorkomen had een van de mannen een briefje bij zijn bier gelegd: 'Ik heb erin gespuugd'. Toen hij terugkwam, had een onverlaat er onder gekrabbeld: 'Ik ook'." Op de foto twee bierpenningen die Akkerman in bezit heeft. Ze zijn ingelijst in oude gordijnringen. "Ze hangen in mijn knutselkamer", schrijft hij. "Toen in 1975 de brouwerij in Zoeterwoude werd geopend, zijn de muntjes bijna allemaal omgesmolten, denk ik. De bierpenning hoorde bij de Rotterdamse brouwerij. Kijk maar naar het bovenste muntje - helemaal afgesleten. Dat heeft heel wat biertjes uit de automaat laten stromen." Was getekend, de oude Rotterdammer Kees Akkerman. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 24