The Dubliner Slotlaan 274, Zeist Goed Vaatje Tekst Arno Verbaas Aan het eind van een dertien-in-een-dozijn-winkelstraat ligt het enige stukje Iers grondgebied in Zeist en omstreken. Neem dat maar letterlijk, want bijna alles komt er uit Ierland: de muziek, het complete interieur, de crème kleurige verf op het plafond - die daar bovendien door een Ierse schilder is opgekwast - en zelfs de klok boven de bar, die niet toevallig een uurtje achterloopt. Precies, zo laat is het in Ierland. 'The Dubliner' (een pub, geen kroeg) heeft allerlei hoekjes en gaatjes. De bibliotheek is voor wie zich even rustig met een boek wil verpozen; in de darthoek kun je je 'doubles' oefenen. De hele zaak ademt de sfeer van een huiskamer, maar dan eentje waarin een stel Ieren zich heeft uitgeleefd. En laat dat nou precies de bedoeling zijn. "Het sociale leven van de Ier speelt zich af in de pub", zegt bedrijfsleider Gerard Koteris (met Amsterdamse tongval overigens; de enige Ierse in vaste dienst staat achter de bar). "Nederlanders zijn veel huiselijker, die moeten nog een beetje wennen aan zo'n huiskamer buiten de deur." Sinds de opening, september 2002, is de basis gelegd voor het succes. En dat groeit, weet Deborah Laseur, die over 'het geld en het personeel' gaat: "Iedereen kan hier binnen stappen. Of je twee uur op één biertje zit, een lekker hapje eet of zelf je muziekinstrument meeneemt en gaat zitten spelen, het maakt ons niet uit. Als je het maar naar je zin hebt. Trouwens, als iemand nog een piano over heeft of een ander instrument, houden wij ons aanbevolen." Horecavertegenwoordiger Alex Griffioen kent 'The Dubliner' natuurlijk al. Hij nestelt zich bij het raam ontspannen op een van de roodwit geblokte banken en steekt zijn lof er niet bepaald onder. "Moetje kijken waar we zitten. Die ambiance vind je nergens anders in Nederland. Met een goeie 'pint' houd ik het hier wel even uit." Over 'pints' gesproken: op tap kun je Murphy's krijgen. En aan de 'fish and chips' zouden we eigenlijk moeten wennen. In Ierland worden ze geserveerd in een mandje op krantenpapier, maar bij 'The Dubliner' nog gewoon op een bord. Naar goed Hollands gebruik. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 18