Tongval Dit komt mede door een verbeterde distributie in de horeca en de introductie in de supermarkten. En doordat we ons merk nu meer communiceren is ons aandeel in de staatswinkels gestegen met 38%." Christiaan: "Zweden is een leuk land om in te werken. De taal is goed te leren, maar het is wel wennen door de zangerige tongval. Toen ik hier pas werkte, wilde ik tegen de kantinedame 'lekkere soep' - bra soppa - zeggen. Ik zei echter 'bra sopa', wat 'goede vuilnis' betekent. Maar Zweden waarderen het wel als je hun taal spreekt." Kerst vieren de Zweden op hun eigen manier. Dat kan ook niet anders in een land waar volgens eigen zeggen de kerstman vandaan komt en zelfs een kerstdorp bestaat. "Alle feesten beginnen hier een dag eerder, dus ook kerst. Op de 23e worden de pakjes klaargelegd onder de met ster en Zweedse vlaggen getooide kerstboom en op de 24e opengemaakt. Zweden eten niet alleen lekker, ze drinken ook veel. Met name traditionele schnapps of'jul must', een soort eigengemaakte Cola. Kerstbieren zijn er in overvloed. Tradities zijn heel belangrijk. De kerstperiode begint hier echter al met het lichtfeest St. Lucia (13 december), de tegenhanger van 'midsomar'. Ook in brouwerijverband vieren we dat ieder jaar. Een in het wit gestoken jongedame met een kandelaar op haar hoofd, bezoekt dan met haar gevolg de Spendrups brouwerij en draagt daarmee symbolisch het licht binnen. Een feest voor iedereen." Vers van 't Vat, december 2003 Sankta Lucia viering op de brouwerij in Grangesberg vorig jaar Land: Zweden Hoofdstad: Stockholm Munteenheid: Zweedse kroon Populatie: 8,9 miljoen inwoners (2002) Oppervlakte: 449.964 km2 (circa 10,8 x Nederland) Heineken in licentie gebrouwen sinds: 2001 door de Zweedse familiebrouwerij Spendrups in Grangesberg. Daarvoor werd 15 het geëxporteerd. Sinds 2002 importeert Spendrups ook Amstel en Murphy's in Zweden. Vestigingen Spendrups: Twee grote brouwerijen in Varby en Grangesberg. Het hoofdkantoor ligt in Stockholm. Daarnaast heeft Spendrups twee distibutiecentra in Örebro en Louiseberg Aantal medewerkers: 1200 Marktaandeel: 27%, Heineken heeft 2% (9% in premium). Merken: Spendrups, Norrlands Guld, Mariestads en Heineken. Importbieren Amstel, Murphy's, Beck's, Löwenbrau en St. Miguel. Daarnaast verkopen ze fris, water, wijn en sterke drank. Grootste concurrent: Carlsberg De midzomernachtzon in Zweden HHBH

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 15