Vaarwel koper, hallo roestvast staal Na jaren voorbereiding is de enorme vervangingsoperatie van de brouwketels in Den Bosch in volle gang. Het hoogtepunt was te zien op woensdag 8 oktober toen de eerste ketels en vaten in het nagelnieuwe Brouwhuis 4 werden geplaatst. Daar kwamen een binnenvaartschip en een mobiele kraan aan te pas. De operatie verliep vlekkeloos. Zelfs de weergoden hielden zich koest. Tekst Berend Schilder Maar velen zullen een traantje wegpinken, want de geleidelijke vernieuwing van de brouwstraten betekent het onherroepelijke einde van het kopertijdperk. Ze doen het nog, de glimmende joekels in de straten 2 en 3, die meer weg hebben van een kathedraal dan van een hypermoderne brouwerij. "Zoveel koper op een rij, dat vind je nergens meer in Nederland", zegt projectleider Cees Horsman. Hij is verantwoordelijk voor wat er vandaag in Brouwhuis 4 gebeurt, maar loopt bijna schuldbewust eerst naar de kathedraal. De warmte slaat uit de dun geworden ketels die sinds 1958 vastgebout zitten op de tegelvloer. Horsman wijst op de glas-in-lood-ramen die de Limburgse glazenier Joop Nicolas in 1932 samenstelde. Ze sierden eerst de oude Amstel-brouwerij en kwamen in 1991 naar Den Bosch. Dan staat Horsman even stil bij een plaquette van de Duitse firma Ziemann, die de monumentale ketels ooit heeft geleverd. Toeval of niet, dezelfde firma levert meer dan veertig jaar later ook de roestvast stalen ketels voor het nieuwe Brouwhuis 4. Vers van 't Vat, november 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 19