Menspersonen zijn geen probleemoplossers 7 Levenservaring snel opgelost, omdat miscommunicatie een grote rol speelt of omdat de andere partij totaal niet in de gaten had dat hij met zijn gedrag de ander intimideerde." Vertrouwenspersonen zijn overigens zelf geen probleem oplossers, meent Fieke. "We spelen hooguit een adviserende en bemiddelende rol of verwijzen iemand met schulden of privé- problemen door naar een officiële instantie. Komt het in het geval van seksuele intimidatie, discriminatie of pesterijen tot een officiële klacht, dan heeft Heineken een klachtencommissie die de zaak verder behandelt." "Ik denk wel datje de nodige levenservaring moet hebben om dit werk te doen", vertelt Riet Boef, medewerker Financial Services van Heineken Zoeterwoude. Zij is sinds drie jaar vertrouwenspersoon voor kantoor. "Je moet zelf al wat hebben meegemaakt om mensen goed te woord te kunnen staan." Ad en Fieke beamen dat. Ad: "Ik krijg veel mensen bij me met relatie- of huwelijksproblemen. Ze stappen denk ik sneller naar mij toe, omdat ik een aantal jaren geleden zelf ook in dat Vers van 't Vat, oktober 2003 schuitje heb gezeten en er goed doorheen ben gekomen. Ervaring helpt, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat jongere mensen geen vertrouwenspersoon kunnen zijn." Fieke en Ad hebben de afgelopen jaren regelmatig gesprekken gevoerd, bij Riet waren er dat veel minder. Speelt er misschien minder in Zoeterwoude? Riet: "Nee, dat geloof ik niet. Misschien is de drempel op kantoor te hoog of het fenomeen 'vertrouwenspersoon' te onbekend. Stappen mensen eerder naar iemand in hun directe omgeving. Ook dat is goed, zolang ze maar niet met hun problemen blijven zitten. Ze moeten er juist over praten. Als het om problemen met collega's gaat, natuurlijk het liefst met hun chef. Maar soms gaat dat niet en dan kan een vertrouwenspersoon uitkomst bieden en als tussenpersoon optreden. De drempel is echt niet hoog. Mijn mobiel staat altijd aan en alleen ik neem die op. E-mailtjes worden alleen door mij gelezen, niemand op kantoor weet mijn wachtwoord. Dus watje ook wilt zeggen of schrijven, het blijft strikt vertrouwelijk."

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 7