13.42 13.44 14.00 14.15 De slang wordt uitgerold. Pompbediende Erik Pronk zorgt voor de waterdruk en is tegelijk verbindingsman voor de Leidse brandweer omdat hij altijd bij de spuitwagen met mobilofoon blijft. John brandt los tegenover de eerste de beste spuitgast die voorbij loopt. "Hij ligt nog in de sluis, Piet. Help!" Spuitgast Alwin Grootveld: "Waar?" John weer: "Be., be.. beneden." Fons Valentijn vangt de verwarde medewerker verder op. "Ja, hij ligt beneden. Rustig maar, we gaan meteen kijken." Alwins silhouet verdwijnt in de dikke rook, gevolgd door dat van Rogier van der Tas, die de silo goed kent. Alwin stuit als eerste op 'Piet'. De pop ligt rechts, in een hoek. Twee minuten na de afdaling in de rook ligt 'Piet' keurig op een brancard in de frisse buitenlucht. Niemand bekommert zich daarna nog om de pop. "Ja, hallo", roept bevelvoerder Huib van der Plas, "wie blijft er bij het slachtoffer?" Aad speelt even voor bedrijfshulpverlener, met meer EHBO- scholing. "Wat is er gebeurd?", informeert hij. Een spuitgast vertelt in telegramstijl wat hij weet. Einde oefening. In een kringetje, zittend op het gras, volgt de evaluatie. Aad somt op wat er goed is gegaan. Het portofoonverkeer verliep prima en het slachtoffer is keurig op tijd naar boven gehaaid. Maar dat laatste was meer geluk dan wijsheid. "Alwin, waarom deed je eerst een rechter verkenning?", wil Aad weten. "Daar had ik nog het beste zicht", antwoordt deze. Aad is 21 nu even streng. "Als je goed had geluisterd naar de verwarde medewerker, had je kunnen weten datje nog een trap af moest, naar de sluis." Alwin: "Ik zou niet weten wat de sluis is." Die informatie had hij kunnen vragen. Bijvoorbeeld aan collega Rogier, die de silokelder beter kende. Er ontstaat discussie. Piet lag toch niet bij de sluis? En is het niet beter om onderweg naar de sluis ook even te kijken op plekken met het beste zicht? Aad gaat verder: "Wat is de achternaam van Piet? Niemand heeft dat gevraagd aan John. Als er een slachtoffer is, komt er altijd iemand van Communicatie die wil weten hoe het slachtoffer heet. De familie moet namelijk worden ingelicht." De evaluatie loopt ten einde. Duidelijk is dat deze oefening vooral leerzaam is geweest wat betreft de communicatie met de 'verwarde medewerker'. John heeft zijn rol goed gespeeld en Aad heeft natuurlijk een gemene truc uitgehaald door de pop ergens anders neer te leggen dan waar verwarde John het over had. Kennelijk was Piet vanuit de diepe sluis toch nog een eindje omhoog gekomen voordat hij bewusteloos raakte. Aad: "Deze oefening heeft laten zien hoe belangrijk het is om zoveel mogelijk informatie uit slachtoffers te halen. De communicatie is zó belangrijk. Als die goed is, heb je 95 procent van de slag al gewonnen." Sommigen feliciteren Alwin dat hij, misschien wel ondanks de informatie van verwarde John, de pop zo snel heeft gevonden. Alwin: "Het was puur mijn brandweerinstinct, zullen we maar zeggen." Vers van 't Vat, oktober 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 21