13.40 12.50 13.20 12.45 Buiten alarmeert Aad via de portofoon zijn makkers in de garage. "Stofalarm! U gaat naar silogebouw 14." Het woordje 'u' doet wonderen. De joligheid van zojuist is verdwenen. John loopt alvast kringetjes in het gras. Hij stottert wat woordjes die niemand hoort. "Help... P-p-p-iet ligt nog beneden." Na anderhalve minuut arriveert de ploeg in een spuitwagen met aanhanger. Aad kijkt zwijgend toe. Heineken Nederlands Beheer Pakken aan, brandweerhelmen op of losjes in de hand want het is warm. Te voet gaat het naar Apolloblok 5, de nieuwe hal met het groene Heineken-bord dat duidelijk zichtbaar is vanaf de Nil. Hier staan koelinstallaties die werken op alcohol en water. De immense hal is ook behoorlijk koel, zo'n graad of vier. Links is de traforuimte met kilo's bekabeling aan de muren. Instructeur Aad bespreekt samen met zijn collega's de blusmogelijkheden. Kooldioxyde is nog het beste. "Poederblussers richten grote schade aan", klinkt het bevestigend uit de groep. Hoe dan ook, bij een beetje brand is de bedrading waarschijnlijk niet meer te redden. De deur dicht doen totdat alle zuurstof is opgebrand kan ook. Terug in de hal prijst Aad de zegeningen van het nieuwe koelsysteem op alcohol-waterbasis, in tegenstelling tot ammoniak dat elders wordt gebruikt. "Bij een ammoniaklekkage ga je helemaal stuk. Een alcohollekkage ruik je bijna niet", zegt hij. "Nou, mijn vrouw beweert wel eens anders", klinkt het. Aad stuurt de groep terug naar de garage. Stiekem neemt hij John Holswilder apart. "Wil jij de verwarde medewerker spelen?", vraagt hij aan John. "Liever het slachtoffer", antwoordt deze. "Nee, daar gebruiken we een pop voor", zegt Aad. Het tweetal loopt verder, naar silogebouw 14 waar diverse granen liggen opgeslagen. Het scenario is simpel: er is zojuist een stofwolk in de kelder doordrongen. Twee medewerkers hebben het knap benauwd gekregen. John kon nog naar buiten strompelen. Collega 'Piet' (de pop) ligt bewusteloos in de kelder. Aad zet de rookmachine aan. De officiële kelderoefening - werken met perslucht en op de tast zoeken naar slachtoffers - kan beginnen. Zes man hebben zich verzameld in de 'garage', het onderkomen van de Bedrijfsbrandweer. Op het programma staat eerst een korte verkenning van het nieuwe Apolloblok 5. Daarna komt de 'stofwolk met vermoedelijk slachtoffer'. Meer weten de mannen niet, want ja, anders is het geen oefening. De garage ziet er pico bello uit, maar de uitrusting is natuurlijk niet te vergelijken met de kazernes en het materieel van de Leidse brandweer. Dat hoeft ook niet, zo legt collega en instructeur Aad van der Meer uit. Als er werkelijk iets aan de hand is, komen de spuitgasten uit Leiden er toch wel bij. De Bedrijfsbrandweer is er vooral voor de eerste cruciale minuten. Dan gaat het om een snelle beoordeling van de situatie, overleg met Leiden, het eerste bluswerk maar vooral slim handelen om mensenlevens te redden. Daar heb je niet meteen een massale inzet van materieel voor nodig.

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 20