Niet gauw gek Een deel van het RWC-team met van links naar rechts: Lisa Mulliner (Lighthouse Communications Ltd - Heineken's Internationals sponsorship agency), Dave Gurney (Lighthouse Communications Ltd), Hans Schutt (Heineken Nederland Technical Services), Mai Ling Turner (Heineken Australia Sponsorship Co-ordinator), Kate Beslee (Lighthouse Communications Ltd)Marc Bekkers (Heineken Export Group - Customer Service Logistics manager voor regio Asia-Pacific), Leda Jansen (Heineken Export Group - Customer Service Co-ordinator voor Australië) logistics co-ordinator bij Heineken Australia werkt. "Ze drinken het heel regelmatig, maar de dominantie van lokale bieren speelt Heineken parten. De premium biermarkt is weliswaar in de groei, maar het kost tijd en moeite om de sympathie van de Australiërs te winnen." Daar komt nog bij dat Heineken niet goedkoop is. Al het bier komt uit Nederland en aan het transport van de ene kant van de wereld naar de andere zijn nou eenmaal kosten verbonden. "Voor Heineken betaal je inderdaad meer dan voor een lokaal biertje, maar nog altijd een stuk minder dan voor andere geïmporteerde bieren", vertelt branding manager Nikki Norris. "En dat is precies waar we onszelf graag zien. We gebruiken de geschiedenis van Heineken, de brouwtraditie en de uitstraling van het merk om te laten zien dat we meer waard zijn dan een Australisch biertje." Twomey: "Heineken is hier tot op zekere hoogte ook een statussymbool. Word je gezien met Heineken, dan behoor je tot het jonge, redelijk welgestelde deel van de bevolking dat niet bang is op te vallen." Opvallen doet Heineken zeker en dan vooral bij grote sportevenementen. Het Australian Open tennistoernooi, de Golf Classics in Melbourne en de Rugby World Cup ('20 nations, 40 matches, 1 beer') - Heineken heeft er zijn naam aan verbonden. Allemaal internationale sponsor contracten, maar voor Heineken Australia hét middel om de naamsbekendheid te vergroten. Een mooie opsteker was het daverende succes van het Holland Heineken House - 'the place to be' tijdens de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. "Heineken was niet eens officieel sponsor, we begonnen net. Toch troefden we onze concurrent Foster's, dat zijn naam wél aan de Spelen had verbonden, finaal af. En dat gaf best een kick", zegt Norris. Desondanks gaat Heineken ook in Australië meer op de muzikale toer. Willie Twomey, retorisch: "Sponsoring van lokale en internationale muziekevenementen werkt overal, dus waarom hier niet? Op die manier leggen we veel directer contact met onze doelgroep en het is goed voor het imago van Heineken." Het wordt knokken, maar, besluit Nikki: "Wij Australiërs laten ons niet zo gauw gek maken. We komen er wel met Heineken. It'll be all right, mate." Land: Australië Hoofdstad: Canberra Munteenheid: Australische dollar Populatie: ongeveer 19,5 miljoen Oppervlakte: 7.682.300 km2 (bijna 227x Nederland) Heineken actief sinds: 1999 Vestigingen: hoofdkantoor in Sydney; 5 verkoopkantoren, verspreid over het land Aantal medewerkers: ca. 50 Merken: Heineken (en een klein beetje Amstel en Amstel Light) Afzet 2002: zo'n 120.000 hectoliter Marktaandeel: nog geen 4% Concurrentie: Lioness, Carlson (samen ongeveer 96% marktaandeel) Vers van 't Vat, oktober 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 15