Toon Wennekers, bestuurder FNV Bondgenoten Wat vonden jullie van de mededeling over het verlies van arbeidsplaatsen? Denk je dat hiermee erger wordt voorkomen? Wat vind je van de kwaliteit van de sociale begeleidingsregeling? Overal vallen ontslagen, zien jullie kansen voor mensen op de arbeidsmarkt? Anton Verstraeten, voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad Hoe hebben jullie op de berichtgeving gereageerd? Hoe heeft jullie achterban gereageerd? Hoe is de rolverdeling tussen de vakbond en de medezeggenschap geregeld? "Wanneer je alles bij elkaar optelt, is het getal van 450 arbeids plaatsen of 550 medewerkers in zijn totaliteit niet gek. Maar het was toch even schrikken, het gaat om 8 procent van het totale werknemersbestand en dat is fors." "Ik hoop dat het hierbij blijft, hoewel ik natuurlijk ook wel weet dat waar de markt in beweging is, Heineken ook in beweging blijft. Dat blijft een beetje onzeker. Ik hoop dat deze maatregelen voldoende zijn om als Heineken in Nederland extern en intern de concurrentie aan te kunnen. De positie van Nederland als grootste exportland binnen het concern heeft nog niet zoveel aandacht gehad. Met name de productie moet het bijna helemaal van de export hebben. Nou zit het met de USA wel goed maar als het gaat om de export naar de rest van de wereld moet Heineken Nederland concurreren met andere werkmaatschappijen. Ook daarom is het belangrijk dat in Nederland gewerkt kan worden tegen een concurrerende prijs. Wij zien dus de noodzaak van verandering maar willen wel controle houden op de manier waarop wordt veranderd. Daarom benaderen we, en dat geldt zeker ook voor de ondernemingsraden, alle reorgani satieplannen afzonderlijk en kritisch. Per onderdeel moet worden aangetoond dat het voordelen oplevert en dat het werkbaar blijft. En natuurlijk zijn we als bond maar een telefoontje bij je vandaan als je vragen hebt over de positie van de bond bij de sociale consequenties van ontslag en de sociale begeleidingsregeling. Ik ben bijvoorbeeld onderweg naar de Brand Brouwerij om daar met de mensen te praten." "De sociale begeleidingsregeling zoals we die hebben afgesproken, is een van de beste in Nederland. Dat is mooi maar we moeten daar ook niet lyrisch over doen. Het past bij Heineken, bij de financiële basis en de uitstraling van de onderneming om een goede regeling aan te bieden. De ROWOR liep in 2002 af en de directie wilde in plaats van verlengen graag een nieuwe regeling afspreken. Toen zijn we gaan zitten en hebben we gekeken welke problemen we konden verwachten en hoe we de regeling zo kunnen aanpassen dat ze in de komende jaren voldoet. Uiteindelijk hadden onze leden, zoals bij alles, hierin het laatste woord." "Er zullen vanuit Heineken mensen in alle soorten en maten op de arbeidsmarkt komen. Het zal dus sterk wisselend zijn. Ik ontvang wel regelmatig signalen van andere bedrijven dat werknemers die bij Heineken vandaan komen een streepje voor hebben. Heineken heeft ook bij werkgevers een goede naam. Mijn indruk is dat de Heineken-werknemer goed geschoold de arbeidsmarkt opgaat." "Sommige mensen vonden ons nogal tam in de pers. Maar het feit dat we niet vol verwijt hebben gereageerd wil niet zeggen dat we ons niet druk maken over wat er gebeurt. Het blijft een trieste zaak. Want je zal maar degene zijn die te horen krijgt datje niet langer nodig bent. Wij denken dat wij de zorg ten opzichte van onze collega's het beste vorm kunnen geven door met meer dan honderd procent aandacht te kijken naar de motivatie achter het getal van 550 boventalligen. Dat moet kloppen en als daar gaten in zitten, is het onze taak die boven water te krijgen." "Iedereen binnen Heineken wist natuurlijk al dat dit soort processen liepen. Wat wel vragen oproept is de persconferentie van 10 september waaruit blijkt dat we het wereldwijd toch goed doen. Dat verschil tussen een Nederlandse organisatie waar de zaken onder druk staan en een wereldwijde organisatie die gezond en sterk is, blijkt zeker hier in Nederland moeilijk te bevatten. Het zou bij wijze van spreken makkelijker zijn als onze Raad van Bestuur uit Thailand kwam. Dan was dat onderscheid veel duidelijker. Nu ligt er van oudsher een link tussen Concern (moeder) en de Nederlandse Heineken-organisatie (dochter) die we nog maar moeilijk loslaten. De dochter moet echter steeds meer in haar eigen levensonderhoud kunnen voorzien, en dat valt op dit moment niet mee." "De vakbonden hebben afspraken gemaakt met betrekking tot de sociale aspecten. Wij kijken naar de uitvoeringsregels die eruit voortkomen. We hebben over de adviesaanvragen frequent contact met vakbonden. Als je kijkt naar de procedure dan is dat een continu overleg waarin we met elkaar per dossier bespreken wat er speelt en hoe we erop gaan reageren." Vers van 't Vat, september 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 7