De kistenmakerij in Amsterdam natuurlijk! De oude foto in het juninummer van Vers van 't Vat kwam een aantal lezers wel erg bekend voor. Geen twijfel mogelijk: hier zien we de kistenmakerij in Amsterdam. Anno 1951 Tekst Arno Verbaas De foto is volgens de heer G.F. Verschoor uit Rotterdam gemaakt voor dr. H.P. Heineken, die tot 1 februari 1940 president-directeur was en in 1951 afscheid nam als gedelegeerd commissaris. "Voor die gelegenheid zijn alle medewerkers gefotografeerd en deze foto's werden in een groot album aan de heer Heineken aangeboden. De mensen in het 'nette' pak maakten een excursie door de brouwerij; de medewerkers deden hun dagelijkse werk: kratjes repareren. Dat gebeurde in een ruimte op de toenmalige afdeling Emballage, waar de heer K.H. Streuper de scepter zwaaide", schrijft hij. Bauk Kromhout van der Meer, geboren Amsterdammer maar nu woonachtig in Almere, greep meteen de telefoon: "Ik heb met al die mensen gewerkt in de Heineken-garage in de Amsterdamse Quellijnstraat", vertelt hij. "De man met de hamer heette Jan. Daarnaast staat mevrouw Stroeker, onze 'sociale kracht'. De man met pet is Arie Verbenne en achter de tafel staat mevrouw Wolters. Vooraan gebukt zien we Kees. Ik ken niet meer alle namen, want het is zeker veertig jaar geleden dat ik er werkte. Na een ongeluk in de Bottelarij, waarbij mijn hand klem was komen te zitten, moest ik leren mijn vingers weer te bewegen. Dat kon hier prima!" "De brouwerij begon aanvankelijk op kleine schaal 'flesschenbier' te bottelen", weet de heer P.M. Lakerman uit Alkmaar. "De flessen zaten in houten kratten. Die kregen het bij gebruik zwaar te verduren. Soms viel de bodem er spontaan uit. Op de foto is te zien dat die kratten werden gerepareerd. Overigens werden ze geleverd met triplex deksels, die als emballage moesten worden ingeleverd. Er bestond dan ook een serieuze 'deksel-administratie'. Net als een kroonkurk-administratie trouwens, want kroonkurken moesten ook worden ingeleverd." Wilma van Ede-van Soest uit Houten herinnert zich bij het zien van de foto iets anders. Zij mocht namelijk met haar vader, die houthandelaar was, op de vrachtwagen mee naar Amsterdam om kapotte houten Heineken-kratjes op te halen. Die werden vervolgens 's avonds in de houtzagerij van haar vader gerepareerd. "Dat was voor ons een mooie bijverdienste. Ik heb er zelf ook nog geld mee verdiend", schrijft ze. In het volgende nummer van Vers van 't Vat weer een 'verse' oude foto. Hebt u zelf materiaal voor deze pagina of wilt u reageren op een oude foto? Stuur uw foto's, verhalen en anekdotes naar het redactieadres! Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 22