13.30 13.45 14.00 14.30 Cafetaria De Heikamp in Malden, een paar kilometer onder Nijmegen, is de verzamelplaats voor de laatste ruk. Op het terras staat een Heineken-tap. De biertjes gaan vlot in het rond, ondanks de 190 kilometer die sommigen al in de benen hebben. Drinken onder het lopen is taboe, zo waarschuwt coördinator Mies van der Steen. Maar nu, op het terras en vlak voor de finish, mag het even. Langs het terras lopen de andere wandelaars al sinds een uur of wat in dikke rijen voorbij. Individuele lopers, kinderen, hoogbejaarden, mensen met wandelstokken. Sommigen maken korte pasjes, ten teken dat ze verrekken van de pijn. De soldaten uit Noorwegen en Zwitserland met vijftien kilo bepakking laten niks merken. Deze Vierdaagse is er een van records. Aantal deelnemers: 45.000. Aantal uitvallers op de tweede en heetste dag: 1.800. En de Heineken-equipe? EHBO'er Theo de Vries rapporteert: "Slechts één uitvaller. Hij had dikke enkels. Ijs er omheen hielp niet meer. Verder veel blaren. Ik heb van 's middags tot 's avonds laat alleen maar geprikt. Zelfs onder het eelt zaten nog blaren. En soms daar onder nog weer blaren. Door de hitte waren het er meer dan andere jaren." De wandelende biljartlakens zetten zich langzaam in beweging. Petjes van Heineken, t-shirts met Heineken. Alles in de juiste kleur groen. De donkerblauwe trainingsbroeken passen er mooi bij. Sandra de Winter beklaagt zich. "Die broeken zijn echt veel te warm. En ze zijn er maar in één maat. Ik zwem erin." Het besluit van de marsleiding om op dag twee de langste afstanden met tien kilometer in te korten, noemt ze verstandig. "Ik baalde eerst wel, maar toen ik na afloop in de auto zat, voelde ik pas hoe heet het was." De rijen zijn zo dik dat normaal lopen al niet meer gaat. In ganzenpas gaat het op naar Nijmegen. Ko de Winter, vader van Sandra en met de VUT, vraagt zich af of iedereen wel bij elkaar kan blijven. De lopers zijn jolig, maar ook een beetje nerveus. Sommigen halen een blikje bier uit hun heuptasje. "Hé, niet doen!", schreeuwt De Winter. Schielijk gaat het spul weer terug. 'Nijmegen, welkom' staat er aan de kant van de weg. Nog een paar kilometer tot de finish. Willem Colijn babbelt vrijuit. "Mijn vrouw werkt bij Heineken en we hebben deze Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 20