Dorpsleven verandert door nieuwe brouwerij in Noord-Vietnam In het vorige nummer van Vers van 't Vat kwam de Vietnam Brewery in Zuid-Vietnam aan bod. Dit keer aandacht voor de gloednieuwe Hatay Brewery Ltd. in Noord-Vietnam. Deze brouwerij in het dorpje Van Tao (provincie Hatay), vlakbij Hanoi, is sinds 15 augustus operationeel en blijkt al meteen een belangrijke sociale rol te vervullen in het dorp. Eenden Kritisch Heineken Correspondent Ton Puthaar Redactie Berend Schilder De plaatselijke bevolking moest letterlijk wat opschuiven om plaats te maken voor de brouwerij. In ruil voor het afstaan van hun stukjes land krijgen de mensen een vaste uitkering en verdienen zij bij als hoveniers op het prachtig aangelegde brouwerijterrein. Ton Puthaar (projectleider nieuwbouw), Jeff Tomlinson (brouwerijmanager) en mevrouw Nguyen Van Anh (P&O-manager en vertaalster) vroegen medewerkers en omwonenden wat zij van de brouwerij vinden. Vietnam is een communistisch land met de People's Committee als uitvoerend orgaan van de Communistische Partij. Ook in onze regio is een People's Committee. Het idee om in Hatay een brouwerij te beginnen - de plek met relatief de schoonste waterbron - viel in goede aarde. "Maar dan moeten jullie wel wat terugdoen voor de mensen", luidde een belangrijke voorwaarde. Niet zo gek, want het brouwerijterrein is 25 hectare groot en nogal wat mensen moesten hun stukje grond opgeven. Op de een of andere manier moest dat worden gecompenseerd. Boerin Trung Thi Dat woonde bijvoorbeeld met haar eenden op een stuk grond dat nu brouwerij is geworden. De People's Committee bepaalde dat ze naar een stukje verderop zou verhuizen. Het hele dorp was het ermee eens. Ze krijgt een schadeloosstelling en haar zoon werkt nu bij een van de hoveniers die de tuinen van de brouwerij verzorgen. "De brouwerij is een prachtige aanwinst voor het dorp", zegt ze. Brouwerijmanager Jeff Tomlinson wil weten wat ze vindt van de tuinarchitectuur op het terrein. Niet voor niets heet de brouwerij ook wel de 'Garden Brewery'. "Ik voel mij vereerd", antwoordt ze ontwijkend. Waarop Jeff als rechtgeaard Amerikaan haar een complimentje maakt. "U en uw familie hebben er zelf aan bijgedragen, toch?" Mevrouw Dat begint te giechelen. Zoveel eigen eer durft ze toch echt niet te aanvaarden. Ook de dames Pham Ru Loan, Na Nu Chung en Phung Nu Quijen moesten hun stukjes grond opgeven. Morgen krijgen zij weer hun zesmaandelijkse schadeloosheidsuitkering van ongeveer zeven euro per vierkante meter, per huishouden. Ook zij werken voor een hovenier op de brouwerij. We lopen verder, naar het winkeltje van Do Dins Cnao, schuin aan de overkant van de weg. Hij is een 'kritische' Vietnamees, in de zin dat hij meer economisch profijt van de brouwerij wil. De compensatie die de People's Committee heeft bepaald, is te weinig, zo zegt hij onomwonden. De brouwer moet meer investeren in het dorp en zich minder richten op Hanoi. De vraag naar bier in het dorp is volgens hem groot. "Er zijn hier vijf verkooppunten met elk een afzet van duizend liter per week", zegt hij met grenzeloos optimisme, zo typisch voor de Vietnamese volksaard. Dan blijkt waar hij naartoe wil. "Mijn winkel zou erg geschikt zijn om Tiger of Heineken te verkopen." Jeff luistert geamuseerd naar zoveel Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 14