Wereldwaterforum in Kyoto Een verkeerd gebruik van het beschikbare schone water in de wereld is misschien wel de grootste bedreiging die er voor de wereldbevolking kan zijn. Gelukkig wordt die dreiging onderkend door politieke en maatschappelijke leiders. Zij ontwikkelen op grote schaal initiatieven om een duurzaam gebruik van de natuurlijke waterbronnen in de wereld te verzekeren. Meer kennis zorgt voor beter bestuur Integraal Watermanagement Bewust worden van waterproblematiek Financiering van duurzaam watergebruik Watergebruik in bosbeheer en landbouw Tekst Wilma Gertenaar In Kyoto werd in maart van dit jaar het derde Wereld Water Forum gehouden. Net als de vorige keer in Den Haag werd Heineken ook dit jaar vertegenwoordigd door onze voorzitter van de Raad van Bestuur. Anthony Ruys heeft samen met veertien andere bestuurders van grote ondernemingen zitting in het CEO-panel. Het panel onderzoekt wat de bijdrage van het bedrijfsleven aan een wereldwijd verstandig gebruik van water kan zijn. Het CEO-panel werkt aan vijf projecten die vooral te maken hebben met kennis van en bekendheid met de waterproblematiek. In Kyoto maakten zij de balans op van de verschillende projecten en bespraken nieuwe richtingen. De politieke leiders van de wereld hebben als doelstelling geformuleerd dat in 2015 het aantal mensen dat geen toegang heeft tot vers drinkwater en behoorlijke sanitaire voorzieningen gehalveerd moet zijn. Het CEO-panel stelt dat die doelstelling alleen haalbaar is als er sprake is van een allesomvattend watermanagement waaronder alle aspecten van waterbeheer vallen. Het bedrijfsleven kan hier een grote rol in spelen door het delen van nieuwe kennis en ervaringen, goed opgeleide mensen en natuurlijk financiën. Om dit integrale watermanagement mogelijk te maken is er echter een dialoog nodig tussen alle betrokken partijen. Het panel vindt dat samenwerking en dialoog tussen het bedrijfsleven, lokale overheden en particuliere organisaties een voorwaarde zijn voor het totstandkomen van integraal watermanagement en zal daar ook na het derde Wereld Water Forum aan werken. Om ervoor te zorgen dat water bovenaan de 'wereld agenda' blijft, is het heel belangrijk dat de beleidsmakers van vandaag en morgen zich van de problemen met water bewust zijn. Dit project, waarin Heineken de leiding heeft genomen, is er om dat bewustzijn bij twee van de belangrijkste groepen te verhogen. De eerste is politici en beleidsmakers, de tweede is leraren, kinderen en ouders. Het CEO-panel vond dat de ervaring die zij hebben met 'watermanagement' gebruikt kon worden om leermateriaal te ontwikkelen als basis voor toekomstige projecten. In samenwerking met UNESCO, the Junior Chamber International en het Nederlandse ministerie van onderwijs is nu bekeken en getest wat er nodig is om goed lesmateriaal te ontwikkelen. De samenwerking leverde richtlijnen op voor onderwijs initiatieven over water. Het panel presenteerde die richtlijnen tijdens het Wereld Water Forum. Na het vorige Wereld Water Forum concludeerde het panel dat er een verband bestaat tussen de twee sleutel- voorwaarden: 'kennis van de waarde van water' en 'het besturen van de watervoorraad'. Een betere kennis van de waarde van water leidt tot een beter bestuur van de watervoorraad. Een deel van het panel bereidde samen met experts en particuliere organisaties een grote work shop voor waarin alle betrokken partijen waren vertegen woordigd. De dialoog die tijdens deze workshop op gang kwam, leidde tot de conclusie dat een beter bestuur alleen kan ontstaan als kennis over het belang van water voortdurend gedeeld en besproken blijft. Het panel deed tijdens het forum de aanbeveling dat deze dialoog nu wordt overgenomen door instanties met een breder bereik. Het panel zal actief blijven deelnemen aan de dialoog. Om aan de wereldwijde vraag naar schoon water en sanitaire voorzieningen te voldoen, moet er meer worden geïnvesteerd dan op dit moment gebeurt. Om het gat te dichten, onderzocht het panel aanvullende financieringsmogelijkheden. Samen met financierders, overheden, en andere betrokkenen wordt nu een financieringsvorm voor de lange termijn ontwikkeld waarin overheid en bedrijfsleven samenwerken. Het concept voor deze financieringsvorm werd op het forum besproken. De landbouw gebruikt 70% van al het schone water op onze planeet. Het is samen met bosbeheer een belangrijke doelgroep. Het CEO-panel heeft een unieke gelegenheid om verschillende bedrijven die gebruik maken van landbouw en bosbeheer bij elkaar te brengen. Deze bedrijven bespraken de mogelijkheden van duur zaam watergebruik op dit gebied. Zij gaven een brochure uit met een groot aantal voorbeelden van goed water gebruik door deze bedrijven. De brochure werd gepresenteerd tijdens het Wereld Water Forum. De manier waarop Heineken bij deze problematiek is betrokken, draagt bij aan de 'learning company' die we willen zijn. Het delen van kennis en ervaring om te komen tot een betere maatschappij blijkt een effectieve manier van werken. Door kennis en ervaring binnen de werk maatschappijen te delen heeft Heineken in de afgelopen driejaar het waterverbruik met 15% teruggebracht. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met S.W. Montijn, manager Corporate Affairs in Amsterdam (020 - 523 93 57). Vers van't Vat, juni 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 7