De Korenbeurs, Zaadmarkt 84, Zutphen Tekst Berend Schilder Er zijn kroegjes die in elke stad zouden passen. En je hebt van die zeldzame kroegjes die alleen maar passen waar ze passen. De Korenbeurs is er zo een. Vervlochten met Zutphen zoals de Hanzestad zelf met de IJssel. Terecht sleept horecavertegenwoordiger Jan Willem Setz ons hier naartoe. Simon Carmiggelt kan er een tweede leven beginnen. De Korenbeurs is namelijk hét toevluchtsoord voor markante Zutphenaren en plaatselijke notabelen. Rechters, wethouders, de burgemeester en tot een jaar of wat geleden het journaille dat helaas naar Deventer is verkast. Allemaal genieten zij de bescherming van eigenaar Jan Bentum. Ja, wat de pers ook voor onzin schrijft, hoe vervelend het vonnis van de rechters ook uitpakt en hoe krom de gemeentepolitiek ook is, in De Korenbeurs mag de burger zich niet afreageren op de zogenaamde boosdoeners. Werk en privé dienen hier strikt gescheiden te blijven. Een rechter in handelszaken nipt goedkeurend aan zijn Jonge. "Wij kunnen met ons beroep niet overal komen. Hier wel, want hier grijpt Jan in", verduidelijkt hij. Is het niet treurig dat een rechter in Heineken Nederlands Beheer onschuldige geschillen - niet eens drugs- of moordzaken - zichzelf moet veroordelen tot een glaasje Jonge in De Korenbeurs en nergens anders? Geen kwaaie straf, daar niet van. Horecavertegen woordiger Jan Willem Setz is wild van deze kroeg, maar moest eerst even slikken. Dit kleine café heeft geen muziek, geen gokkast. Wie vreemd binnenkomt, wordt altijd even bekeken. Daarna is het goed. Het is meer een huiskamer. De bar is zo klein dat Heineken een speciaal mini-lekblad heeft laten maken. "Het is hier 38 vierkante meter, exclusief het toilet", weet Bentum precies. Setz: "Die kleine oppervlakte geeft volgens de formule van Heineken een bepaalde bierafzet waar De Korenbeurs ver boven zit." Wat gaat er gebeuren als Jan Bentum en zijn vrouw Joke er over een jaar of wat mee stoppen? Zoon Edwin kan de zaak overnemen, maar die heeft zijn bedenkingen. Kok zijn in een groot, anoniemer restaurant bevalt hem beter. Dus De Korenbeurs straks weg? Laten ze daar nou eens actie tegen voeren!

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 26