Willem wil ook wel eens koffie of vers sop 'Glazenwassers zien nooit iets geks. Al die verhalen zijn gewoon niet waar.' Glazenwasser Willem Nieuwenburg (44) verschijnt sinds tien jaar aan de ramen van Zoeterwoude. Hij bungelt ineens voor je neus, gewapend met wisser en inwasser. Wat te doen? Negeren, zwaaien of een praatje maken? Hij ziet misschien wel meer van de werkvloer dan alle dure consultants bij elkaar. Vooruit Willem, vertel..! Separatie Samenwerking Tekst Berend Schilder "Ik heb mijn ogen niet in m'n zak. Ik kijk heus wel wat er gebeurt. Het zou niet gezond zijn als ik dat niet doe. Maar ik moet eerlijk zeggen: er gebeurt hier weinig geks. ik zou er geen geheim van maken als het anders is." Dat is toch moeilijk te geloven, Willem. Nooit verhitte hoofden, nooit gesmijt met deuren? Nooit oplaaiende passie aan het bureau? "Zulke verhalen komen van mensen die zelf nooit op de ladder hebben gestaan. Bijna al mijn vrienden zijn glazenwasser en die weten het ook: je ziet nooit wat. Die verhalen zijn gewoon niet waar. Niet in Zoeterwoude, tenminste." Aha, ergens anders wel dan? "Jaren geleden heb ik wel eens wat meegemaakt, ja. Dat was bij een kazerne in Den Haag. De vrouwelijke en mannelijke soldaten kwamen daar bij elkaar op bezoek. Nou ja, dan weetje het wel. Maar dat was echt het enige." Willem spreekt glazenwasserstaai. Heineken-mensen in Zoeterwoude heten "bewoners' omdat ze wel erg lijken op de mensen die thuis achter het raam zitten. De lange inwasser (Willem spreekt van een "berenlul') met speciaal weefsel is bedoeld voor het wassen en inzepen. De ramen hebben ook aparte namen, die zo uit de bajes lijken te komen: 'binnen', "buiten' en 'separatie' (tussenwanden met glas). Werken aan de binnenkant is trouwens linke soep. Dan klautert Willem voorzichtig op de bureaus of vensterbanken, altijd in overleg natuurlijk. "Als je na het inzemen de wisser gebruikt, krijg je een plasje water onderin. Dat vang ik weer keurig op." En, o ja, de term 'glazenwasser' is ooit bedacht om deze brood winning extra cachet te geven, maar dit modewoord is niet correct. Willem is officieel 'ramenlapper' en staat dus ook zo ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Ramen lappen is bovenal een ambacht. Op serieuze toon: "Het duurt zeker anderhalf jaar voordat je de slag te pakken hebt en streeploos kan werken." Ook de manier van werken is goed doordacht. De gondel gaat bijvoorbeeld eerst horizontaal langs een gevel en zakt zo per verdieping naar beneden. Dat blijkt de minste stroom te kosten. Ook de samenwerking met Heineken (Willem heeft een eigen BV, is ingehuurd door schoon maakbedrijf ISS en weer uitgezonden naar Zoeterwoude) is een serieuze zaak. Hij heeft de VCA- veiligheidscursus op zak, zijn ladders en gondel met veiligheidsharnas hebben een veiligheidscertificaat en zijn ook door Heineken om de twee maanden goed gekeurd. "De samenwerking gaat prima. Als ik een probleem heb, bel ik Wil Wijnands van Werkplekservices. Die is met vijf minuten bij me." Samen met twee collega's van zijn eigen BV heeft Willem het behoorlijk druk. Naast ramen lappen doet hij ook algemeen schoonmaakwerk en technische klusjes. Een geintje af en toe kan er nog wel af. "Ik heb eens een paar knippen gegeven in de wisser van mijn leerling- ramenlapper. Hij snapte maar niet waarom ik wel streeploos werkte en hij niet. Verder ben ik wel eens blijven hangen met de gondel omdat de stroom uitviel. Meneer Wijnands heeft me toen gered." De reacties vanachter de ramen worden met de jaren steeds vriendelijker. "Ik heb hier echt iets opgebouwd. Soms krijg ik zomaar een kop koffie aangeboden door het raam. En een schoon emmertje water is ook meestal geen probleem. Dat was vroeger niet zo." Tips van Willem voor streeploze ramen Weg met die dure schoonmaakmiddeien. De echte vakman spuit een beetje afwasmiddei (Willem gebruikt Dreft) in warm water. Geen koud water gebruiken. Bezuinig niet op wissers! Professionele wissers zijn vijf keer zo duur als de hobby-exemplaren in de supermarkt. Toch zijn Willem's wissers al na zes werkdagen versleten. De hobbywissers gaan nog veei minder lang mee. Koop dus na ongeveer tien uur ramen lappen een nieuwe wisser bij de super. Het rubber loshalen en omdraaien - als dat kan - scheelt ook. Wis niet baan voor baan maar maak één zwierige beweging vanaf een bovenhoek en houd daarbij continu de wisser op het glas. Zo 'trekt' u het water in één keer van boven naar beneden. Probeer zowel links- als rechtshandig te werken. Dan kunt u aan beide kanten van de trapleer wissen, wat weer een hoop tijd bespaart. Gemiddelde oefentijd: anderhalfjaar (zegt Willem). Vers van 't Vat, mei 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 25