Rotterdammers geholpen met gemeentepils Begin januari 1963 werd deze foto gemaakt bij de toenmalige Heineken Brouwerij aan de Crooswijksesingel in Rotterdam. De burgerij kwam niet voor een open dag of gratis bier. Wel leverde Heineken gratis schoon drinkwater, en dat konden de inwoners goed gebruiken. Het gewone leidingwater, in de volksmond ook wel 'gemeentepils' genoemd, was nauwelijks te drinken. Toen Heineken opeens uit eigen bron schoon drinkwater leverde, smaakte dit 'gemeentepils' in ieder geval stukken beter. Anno 1963 Tekst Arno Verbaas De heer Leo Broekmans, die ons per brief op deze foto wees, raakte al als kind gefascineerd door de Heineken Brouwerij. Hij bracht het grootste gedeelte van zijn jeugd door aan de Crooswijksesingel. "Het bedrijf had een monumentale uitstraling. Een bonk graniet, een toonbeeld van onverzettelijkheid", schrijft hij. Niet voor niets solliciteerde hij naar een baan in de Brouwerij, waar hij in 1957 werd aangenomen. Als rasechte Rotterdammer herinnert hij zich dat het leidingwater in de havenstad in 1962 en 1963 soms niet te drinken was. Roestkleurig met een chloorsmaak of vergeven van de wormpjes. In de loop van 22 januari 1963 kwam er zout water uit de kraan, waarschijnlijk doordat zeewater de inlaatkleppen van de Gemeentelijke Waterleiding aan de Honingerdijk had kunnen bereiken. "Met filters probeerden we het water enigszins drinkbaar te maken", vertelt Broekmans. "Dat lukte maar half. Gelukkig bood Heineken uitkomst." Onder de Brouwerij bevonden zich bronnen, waarvan het water werd opgepompt voor de bierproductie. "We konden bij de Brouwerij gratis zuiver drinkwater halen", aldus Broekmans. Direct bij de ingang, voor de portiersloges, werden kranen opengesteld. Daarvan maakten veel mensen, gewapend met emmers en flessen, gebruik." Het was voor het eerst en het laatst dat Heineken 'gemeentepils' serveerde. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 22