14:00 16:00 geduchte concurrentie voor uitzendbureaus: alleen al in deze vestiging werken ruim 700 flexibel inzetbare mensen, van wie er honderd, onder wie John, bij een bedrijf zijn gedetacheerd. In totaal werken in onze 7 vestigingen zo'n 2.500 mensen, van wie 40% buiten de deur. Ze hebben allemaal een dienstverband bij ons; het gaat dus niet om gecreëerde banen, al krijgen we er wel subsidie voor." Intussen loopt hij kriskras door de immense ruimte. "Dag meneer Noordam!", roept een lange jongen, terwijl hij de stof van een rolgordijn om een metalen buis rolt. Philip knikt eens en geeft hier en daar mensen een hand. Een eindje verderop is een groep medewerkers bezig glazen in te pakken voor de Heineken Experience. Een secuur werkje. "Kijk", zegt Sjaan van Dragt-Bezoijen, terwijl ze een vierkant stukje golfkarton pakt. "Eerst doe je dit kartonnetje in het Heineken-blik en daar doe je dan het glas in. Zie je, past precies. En dan gaat de deksel erop. Dat moet netjes recht zitten, zodat mensen kunnen lezen wat er op staat." Voorzichtig laat ze het volgende glas in een blik glijden, net als haar collega Rein Kloeg, die aan het tafeltje naast haar bezig is. John heeft er al weer een paar uurtjes op zitten. "Ik schat dat hij per dag zo'n 130 rolcontainers lost", zegt Jasper Sonneveld. "Dat is ruim de helft van wat hier dagelijks binnenkomt." Johns begeleider Gerrit de Borst, die iedere week namens Multibedrijven komt kijken hoe het gaat, vertelt hoe trots John was toen hij in november 2002 zijn eerste echte 21 voltijds halfjaarcontract kreeg. "Dat was groot feest. Hij liep de hele dag te stralen. En dat doet-ie eigenlijk nog steeds." John zet een krat met allerlei verschillende flesjes apart. "Dat moet ik straks nog verder sorteren", vertelt hij. "Weet je, ik ben zo blij dat ik bij Heineken deze kans heb gekregen. Mijn ogen zijn slecht, dus werken op een kantoor kan ik niet. Trouwens, ik ben ook meer iemand van het ruwere werk. Hier kan ik me nuttig maken. Collega's plagen me wel eens met die dikke bril van me, maar dan pak ik ze later gewoon terug." Philip Noordam loopt nog even het magazijn bij Multibedrijven binnen. Op een heftruck zit Hans Michels. "Bij gewone bedrijven kom ik niet aan de bak", zegt hij. "Daarom ben ik maar wat blij dat ik hier terecht kan. Op drukke dagen is het bij de laaddocks een komen en gaan van vrachtwagens en dan is het best aanpoten, maar dat geeft niks. Iedereen draagt hier een steentje bij en ik dus ook." Inmiddels zit de werkdag bij Heineken erop en is John op weg naar huis. "Na zo'n lange dag ben ik best moe", vertelt hij. "Dan doe ik niet zo veel meer. Alleen op vrijdagmiddag blijf ik altijd langer, want dan drinken we gezellig met z'n allen een biertje, 's Avonds zit ik lekker thuis. Beetje televisie kijken of muziek luisteren. Engelse muziek uit de jaren vijftig en zestig, dat vind ik nou mooi. Maar om een uur of tien vallen mijn ogen dicht en dan ga ik naar bed. Energie opdoen voor een nieuwe dag bij Heineken." Vers van 't Vat, mei 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 21