05:30 07:00 10:00 10:15 12:30 De eerste metro vertrekt van metrostation Maashaven in Rotterdam- Zuid en tien tegen één dat John Penders erin zit. Over een uurtje drinkt hij aan de andere kant van de stad een 'bakkie koffie' met zijn collega's, vóór hij begint aan zijn dagelijkse werk. Op het Marconiplein is de overstap op de bus een vast ritueel. "Ik neem 's ochtends graag de tijd", zegt John. "Daarom sta ik lekker vroeg op, dan hoef ik me niet zo druk te maken. Daar heb ik de rest van de dag tijd genoeg voor." Het begin van een nieuwe werkdag. Bij de vestiging arriveren de eerste vrachtwagens, volgeladen met flessen die retour komen uit de horeca. Ze worden met containers tegelijk binnengereden en John begint meteen met het sorteren van de kratten en hun inhoud. Heineken hoort bij Heineken, Amstel bij Amstel en fris bij fris. Hier en daar steken de rietjes nog uit de flessen. "Die halen ze er in de fabriek wel uit", zegt John. Hij tilt de kratten met twee tegelijk van een rolcontainer en draagt ze - alsof ze niets wegen - naar de juiste pallet: "Eerst vond ik die kratten wel zwaar en onhandig, maar nu heb ik spierballen gekregen en merk ik het niet meer zo." John is toe aan een korte pauze. Een paar kilometer zuidelijker, bij Multibedrijven Rotterdam, wordt op dat moment óók gewerkt voor Heineken. In het grote paarse fabriekspand aan het Zuidlaardermeer legt Philip Noordam, bedrijfsmanager, uit wat daar allemaal gebeurt. "Bij Multi bedrijven werken mensen met een verstandelijke of lichamelijke handicap", vertelt hij. "Mensen die moeilijk in de reguliere arbeidsmarkt terechtkunnen. Mensen zoals John. Wij bieden hen de mogelijkheid bij ons werkervaring op te doen. In ver schillende zusterbedrijven doen we van alles: van beveiliging en groenvoorziening tot inpakwerk en de montage van complete fietsen. In feite zijn we een bedrijf als elk ander. Het enige verschil is dat we het productieproces in kleinere stukjes hebben gesplitst, die voor onze medewerkers te behappen zijn." Compleet ingebouwd door containers die rijen dik om hem heen staan, sjouwt John het ene krat na het andere naar de juiste pallet. Logistiek manager Jasper Sonneveld kijkt van een afstandje glimlachend toe. "We hebben met John een goede kracht binnengehaald", vertelt hij. "Hij heeft al een aantal jaren in de drukke zomermaanden bij ons gewerkt. En dat deed hij zo goed, dat we inmiddels niet meer zonder hem kunnen. Hè, John?" John steekt zijn hoofd om een container en knikt een beetje verlegen. Terwijl de mannen in het magazijn genieten van een welverdiende lunch, laat Philip Noordam de productiehal bij Multibedrijven zien. "Mensen als John zijn heel belangrijk voor ons", vindt hij. "Bedrijven weten vaak niet dat wij gemotiveerde, vriendelijke, kundige medewerkers kunnen bieden. We zijn Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 20