Thony Ruys gaf in het zakenmagazine FEM Business van 29 maart 2003 een interview over Heineken en de recente ontwikkelingen in de wereld. Een deel van het interview willen wij u niet onthouden. CEO in oorlogstijd We adviseren onze mensen daar op hun qui-vive te zijn. De veiligheidsplannen liggen klaar. Dat gaat verder dan landen in de Golfregio. Ook in Indonesië zijn de spanningen hoog opgelopen. Informatie is cruciaal. We houden contact met de ministeries van buitenlandse zaken, we kijken naar wat andere Nederlandse bedrijven doen. We kunnen onze mensen versneld het land uit krijgen door eventueel speciaal vervoer in te zetten. Met privévliegtuigen als het nodig is. Als we vanmiddag die beslissing nemen, zijn de mensen vanavond het land uit." Ruys die als bestuursvoorzitter een derde van zijn tijd aan werkreizen besteedt, zegt zich door de toegenomen spanningen niet in zijn bewegingsvrijheid belemmerd te voelen. "Zolang de vliegtuigen van KLM of Lufthansa vliegen en mijn vrouw zich rustig voelt, dan reis ik. Als onze interne veiligheidsdienst Proseco, onze contacten in de regio en onze lokale mensen zeggen dat het veilig is, dan ben ik de eerste die het vliegtuig instapt. Als de omstandigheden goed genoeg zijn voor mensen om te werken, waarom zou de CEO dan niet kunnen langskomen? Het gebeurt wel eens dat beveiligingsmensen meegaan." Ruys is niet bang uitgevallen. "Ik heb voor Unilever jarenlang gewoond en gewerkt in landen met verhoogde risico's, Colombia bijvoorbeeld. Daar heb ik wel wat ervaring opgedaan. Veiligheid is ook een zaak van persoonlijke perceptie. Als ik me daar niet van A naar B zou durven begeven, als ik rillend als een rietje op een brouwerij rondloop, dan had ik beter niet kunnen komen." Tijdens Ruys' recente bezoek aan Egypte en Libanon, inspecteerde hij de vorig jaar overgenomen brouwerijen Al Ahram en Almaza. "Het minste wat ik kan doen, is mijn gezicht laten zien om te tonen dat het mij met die overnames ernst is. Het had niet direct te maken met de oorlogsdreiging, maar het kwam wel Golfoorlog, recessie en boekhoudschandalen. Het zijn zware tijden voor bestuursvoorzitters van multinationals. Thony Ruys, topman van Heineken, laat zich niet snel afschrikken. "Als ik rillend als een rietje zou rondlopen, had ik beter niet kunnen komen." Nog maar drie weken geleden heeft bestuursvoorzitter Thony Ruys van Heineken de Golfregio bezocht. Het bierconcern zit fors in het Midden-Oosten, waar vorige week de oorlog tegen het Iraakse regime van Saddam Hoessein is uitgebroken. "Ik vind het afschuwelijk dat die oorlog nodig is. Niemand is voor een oorlog. Niemand kan voor een oorlog zijn. Maar de bedreiging die Saddam Hoessein op lange termijn voor de wereldvrede betekende, kon alleen maar worden opgelost door Saddam tot stilstand te brengen. Ik maak me wèl zorgen over wat er na de oorlog gebeurt, het anti- Amerikanisme. Ik heb angst dat deze oorlog gevoelens oproept die minder in de hand te houden zijn dan we hopen." Heineken heeft brouwerijen in Israël, Jordanië, Egypte en Libanon. Daarnaast exporteert Heineken naar de golfstaten Bahrein, Qatar, Oman en Verenigde Arabische Emiraten. "Het zijn roerige tijden", zegt Ruys (55), die in april vorig jaar aantrad als topman. Vanuit zijn werkkamer - decennialang de kamer van de legendarische Freddy Heineken - houdt Ruys de ontwikkelingen nauwgezet in de gaten. De lambrisering, fauteuils en kroonluchter ademen een tijdloze sfeer. Heineken is voorbereid op spanningen. "Ook in Afrika zitten we in instabiele landen. In dit geval hebben we nog niemand teruggehaald. Er zitten dan ook weinig expats. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 6