'Ik vraag me wel eens af wanneer ze hier slapen. Volgens mij alleen in het weekend.' 'M&èè •fae-* Gezien worden 15 yv^c i halen we in Nederland niet. En bier is in Spanje niet typisch een drank voor mannen. Ook veel vrouwen weten een lekker biertje te waarderen." Heirieken Espana beschikt over vijf brouwerijen, twee grote kantoorvestigingen en zo'n dertig verkoopkantoren, verspreid over heel Spanje. Er werken 2.750 mensen die samen bijna tien miljoen hectoliter bier per jaar brouwen. Gerrit van Loo: "Het beeld van de luie Spanjaard die elke middag siësta houdt, is absoluut onterecht. Onze medewerkers weten wat buffelen is. Ik vraag me wel eens af wanneer ze slapen; volgens mij alleen in het weekend. Je kunt hooguit aanvoeren dat de mobiliteit van Spanjaarden beperkt is, maar dat komt doordat ze sterk zijn gebonden aan hun familie en de gemeen schap waarin ze leven." De voornaamste merken van Heineken in Spanje zijn Cruzcampo (overgenomen van Guinness in 1999), Amstel Aguila (in 1985 als Aguila verworven) en het vertrouwde Heineken in de groene fles. "De Spaanse biermarkt is een markt in ontwikkeling, die echter maar licht groeit." "Momenteel behalen we met Cruzcampo, dat vooral in Zuid-Spanje populair is, de hoogste omzet. We willen daar een meer nationaal merk van maken, maar het belangrijkst is de ontwikkeling van de duurdere merken, met name Heineken en speciaalbieren. Daarmee kunnen we hogere resultaten behalen en dat heeft de komende jaren onze prioriteit", zegt Van Loo. "Overigens heeft Heineken hier al een sterk imago; daar moetje mee worden gezien!" Land: Spanje Hoofdstad: Madrid Munteenheid: Euro (al denken veel Spanjaarden nog in peseta's) Populatie: 40 miljoen inwoners in 17 autonome regio's Oppervlakte: 505.000 km2, ongeveer 12x Nederland Brouwerijgroep: Heineken Espana S.A. Activiteiten: Marktleider met producten Cruzcampo, Amstel Aguila, Heineken en diverse speciaalbieren Marktaandeel: circa 39% Concurrentie: Mahou/San Miguel (marktaandeel circa 36%) Aantal medewerkers: 2.750, van wie 600 in de commercie Productiecapaciteit: ongeveer 10 miljoen hectoliter per jaar in vijf brouwerijen (Sevilla, Madrid, Valencia, Jaen en Arano) Vers van 't Vat, april 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 15