Spanning Discussie Record Natuurlijk zijn de medewerkers van EVM opgeleid op hun vakgebied. Ze beschikken allemaal over het vereiste EVO- diploma, maar voor sommigen is het al ruim twintig jaar geleden dat ze dat haalden. En dan sluipt er wel eens wat vanzelfsprekendheid in het werk. "Er zijn op onze afdeling al heel lang geen ongelukken gebeurd", zegt manager Mare Doornweerd. "Dat is natuurlijk positief, maar je kunt het ook anders zien: het moment dat er wél iets gebeurt, komt steeds dichterbij. Om dat moment zo lang mogelijk uit te stellen, vond ik het een goede zaak dat alle medewerkers worden gewezen op de risico's die het werken in ons vak met zich meebrengt. In overleg met opleidingsinstituut EVO hebben we daarvoor een op maat gesneden cursus ontwikkeld." De kernpunten van de eendaagse opfriscursus waren veiligheid, omgaan met het materiaal en onderhoud. Daarbij werden medewerkers niet vermoeid met wat ze al wisten. "Daar hebben ze in hun dagelijkse werk al ervaring genoeg mee opgedaan", vindt Mare. "Het enige echt nieuwe was de NEN3140-norm, een voorschrift waaraan we moeten voldoen, over het omgaan met onderdelen die onder spanning staan. Daarmee krijgen medewerkers te maken als ze bijvoorbeeld de accu van een heftruck vervangen. Veel belangrijker was echter bewustwording van veiligheid en omgang met het materiaal waarmee je werkt." Dat gebeurde in een theoretisch en een praktisch deel, waarbij herkenbare situaties uit het dagelijks werk als uitgangspunt golden. Ab Dadi en Ed Rooijakkers, beide taakteammedewerkers EVM C, zijn twee van de veertig die de opleiding hebben gevolgd. Dat de cursus zo herkenbaar was, is volgens hen positief. "Ik kreeg in de gaten dat er inderdaad een soort vanzelfsprekendheid in mijn manier van werken was geslopen", vertelt Ab. "In de introductievideo tijdens het theoriedeel werden we daarmee geconfronteerd. En in het bijbehorende cursusboek was een aantal onveilige situaties opgenomen waarvan veel medewerkers zich niet eens meer realiseerden dat ze risico's met zich mee brachten." Ed vult aan: "Het mooie was dat we met elkaar en met de docenten in discussie konden gaan over de manier waarop we bij EVM werken. Zo is duidelijk geworden waar bij ons de knelpunten zitten en wat we moeten doen om ze te verbeteren. Een aantal onover zichtelijke hoeken bijvoorbeeld levert onveilige situaties op." Tijdens de praktijkproef moesten de medewerkers op een heftruck een parcours afleggen. Ab: "Het ging daarbij niet om de snelheid, maar om behendigheid, inzicht en vooral veiligheid." De aanpak was een succes: alle medewerkers zijn geslaagd voor de cursus. Maar kijken ze voortaan anders tegen hun werk aan? "Ik ben met mijn neus op de feiten gedrukt", zegt Ed. "En ik leerde een 'stapje terug' te doen", vindt Ab. "Ik gebruikte tijdens het werk een aantal handigheidjes, maar die bleken wél onveilig." Ook Mare Doornweerd is tevreden. "Het verbeteren van de veiligheid op het EVM-terrein is mijn verantwoordelijk heid en daar wezen medewerkers me ook op. Ik zie in de praktijk de resultaten van deze training en daar gaat het mij om", vertelt hij. "Ons werk is te belangrijk om te bagatelliseren. Toen er onlangs in Vers van 't Vat iets werd gemeld over een recordaantal dozen op een colonne, zeiden hier mensen: 'Waarom worden wij niet genoemd? Zonder EVM geen record!' Wij zorgen er immers voor dat de verpakkingsmaterialen volgens de geldende kwaliteitseisen en op het juiste moment aan de productielijnen worden afgeleverd. Daar is iedereen hier zich van bewust; des te belangrijker dat we ons ook realiseren dat we dat op een verantwoorde en veilige manier moeten doen." Vers van 't Vat, april 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 13