Pensioenontwikkelingen Rendement Unilever ,„;nf,<:nlonds U Verdere stijging Philips Pensioenfonds pensioenpremies ABPi!!^atief „or2 Alleen pensioenlasten extra marge en dollar pijnigen Heineken pensioenfonds De pensioenfondsen zijn de laatste tijd veel in het nieuws. Dat komt door de slechte situatie op de effectenbeurzen. Nadat de jaren 2000 en 2001 al niet rooskleurig waren, was het jaar 2002 nog slechter. Dit heeft er toe geleid dat de financiële positie van pensioenfondsen fors is achteruitgegaan, ook die van het Heineken Pensioenfonds. Een belangrijke vraag is natuurlijk wat dat voor de toekomst betekent. Toekomst voorspellen Extra maatregelen Tekst Wilma Gertenaar Door de beursmalaise is niet te voorspellen wat effectenbeurzen zullen doen. Er zijn verschillende scenario's denkbaar. Maar hoe de beurzen zich ook ontwikkelen, zeker is dat het een bijdrage van alle betrokkenen vraagt om de problemen op te lossen. Over de bijdrage van de gepensioneerden en die van Heineken bestaat inmiddels al duidelijkheid. De bijdrage van de medewerkers zal in de komende tijd met de vakbonden worden besproken. Niemand kan de toekomst voorspellen en achteraf praten is gemakkelijk. Het bestuur is eind 2001 gestart met een onderzoek naar de ontwikkeling van de financiële positie van het fonds. Toen was al duidelijk dat er maatregelen nodig waren om die positie ook op lange termijn te waarborgen. Door het dramatisch slechte beursjaar 2002 is de situatie echter in rap tempo achteruitgegaan. Die ontwikkeling heeft iedereen verrast. Het gevolg is echter dat nu op korte termijn maatregelen noodzakelijk zijn om de financiële positie te verbeteren. Recente ontwikkelingen in het begin van 2003 maakten dit des te meer duidelijk. Uit het onderzoek van het bestuur is naar voren gekomen dat de pensioenpremie sterk moet stijgen. Heineken is er mee akkoord gegaan dat de pensioenpremies sneller zullen stijgen dan in eerste instantie met het Pensioenfonds was afgesproken. Dit vraagt om een belangrijke bijdrage van Heineken. Maar dat is helaas nog niet voldoende. Er zijn extra maatregelen nodig. Ook daarvoor heeft het Pensioenfonds bij Heineken moeten aankloppen. De werkgever biedt hulp in de vorm van een zogenoemde achtergestelde lening aan het Pensioenfonds, waarmee een bedrag van 150 miljoen euro is gemoeid. Dit bedrag wordt onder meer gebruikt voor een gedeeltelijke verhoging van de reeds ingegane pensioenen, ter compensatie van de inflatie. De dekkingsgraad - de mate waarin een pensioenfonds aan bestaande verplichtingen kan voldoen - moet door al deze maatregelen in 2003 weer boven de 100% uitkomen. Er blijft dus uitzicht op een stevig 'pensioengebouw', dat in de komende CAO-besprekingen het uitgangspunt vormt voor de omvorming van de pensioen- en de Top/VUT-regeling tot een flexibele vroegpensioenregeling. Want één ding is zeker: een goed pensioen is erg belangrijk. •nn* Tplpnmnf onnodig Bron: Telegraaf 22 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 22