Amstelplein 4, Amsterdam Tekst Arno Verbaas Heineken Nederlands Beheer Jaren geleden stond aan de Amstel in Amsterdam Zuidoost de cacaofabriek van de familie Blooker. Inmiddels heeft die plaats moeten maken voor drie kolossale kantoortorens. Het enige wat nog herinnert aan vroeger, is het huis van de portier. Dat was ook gesloopt, maar werd vorig jaar in originele staat herbouwd en begon in februari dit jaar aan een tweede leven als café-restaurant, strategisch ingeklemd tussen glas, staal en beton. In de schaduw van de Mondriaan-, Rembrandt- en Breitner- toren lijkt Blooker maar klein. Toch is er binnen verrassend veel ruimte en wanneer je binnenstapt, zie je opnieuw die wonderlijke mengeling van historie en hedendaags. De donkere houten bar, de natuurstenen vloer en de hoge plafonds ademen de sfeer van vroeger tijden, maar de lichte muren, behangen met moderne kunst en met een groot, plat televisiescherm, laten er geen twijfel over bestaan dat het de eenentwintigste eeuw is. Het is lunchtijd en driedelig krijtstreep en mantelpakje zijn sterk vertegenwoordigd. Aan de keurende blikken te zien komen velen hier voor het eerst. Blooker oefent duidelijk aantrekkingskracht uit op de omringende kantoren. Dat wil niet zeggen datje er geen andere mensen uit de buurt ziet. Een man en een vrouw schuiven, na een stevige wandeling en met de vrieskou nog op de wangen, aan aan de leestafel, waar veelgelezen dag- en weekbladen verspreid liggen. Lunchen kun je bij Blooker prima, net als ontbijten vóór en borrelen na een drukke werkdag trouwens. Wie even snel iets wil drinken - Amstel van de tap of een ander drankje uit de ruime keuze - kan terecht aan de bar op de begane grond. De verdieping erboven is gereserveerd voor wie uitgebreider wil eten. Met de gerechten op de menukaart wordt, twee weken na de opening, nog druk geëxperimenteerd. De twee aan de leestafel houden het elk op een kop warme chocolademelk. Gemaakt van echte Blooker Cacao natuurlijk.

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 18