van Afrika Stroomvoorziening Eerste brouwsel De bouw is nu bijna afgerond, maar heeft wel wat voeten in de aarde gehad. Projectmanager Nico Doodeman hierover: "De brouwerij bevindt zich op een groot stuk grond, dat Heineken al in 1984 heeft aangekocht, maar pas in 2001 bouwrijp kon maken. Dit had te maken met de stagnerende biermarkt en de economische situatie waarin Nigeria zich bevond en met de lange periode van onderhandelingen met de federale overheid. Toen de bouw in januari 2002 van start kon gaan, moesten we al met veel problemen rekening houden. Zo had het bouwterrein geen elektriciteit en moest er ter plaatse met behulp van grote dieselgeneratoren stroom worden opgewekt. Er is nu een warmtekrachtcentrale gebouwd, zodat de brouwerij straks in de eigen stroombehoefte kan voorzien. Tijdens de bouw zelf moesten we rekening houden met het lange regenseizoen (voornamelijk in juni, juli en augustus), waarin de bouwwerkzaamheden volledig stil kwamen te liggen." Hij vervolgt: "We hebben overigens zo veel mogelijk geprobeerd de lokale bevolking, met wie we een uitstekend contact hebben, bij de bouw te betrekken. Bijvoorbeeld door het slaan van waterputten en het voorkomen van erosie. Ook hebben we ervoor gezorgd dat er goede wegen, riolering en dergelijke kwamen. Er rijden hier straks wekelijks zo'n 1.000 vrachtwagens af en aan. Vandaar dat er ook veel aandacht is voor veiligheid." Inmiddels is fase 1 nagenoeg afgerond en is, enigszins vertraagd, het eerste brouwsel in maart 2003 gemaakt. Nico Doodeman: "De brouwerij haalt nu een productie van 1.500.000 hectoliter bier per jaar. In juli 2003 is de brouw- capaciteit uitgebreid tot drie miljoen en in de toekomst kunnen we zelfs nog uitbreiden tot zes miljoen hectoliter per jaar." De opening staat voor september 2003 gepland en gebeurt waarschijnlijk door de Nigeriaanse president Obasanjo. Land Hoofdstad Munteenheid Populatie Oppervlakte Brouwerij-groep Heineken actief sinds Activiteiten Marktaandeel Concurrentie Aantal medewerkers Productiecapaciteit Nigeria Abuja Naira 120 miljoen inwoners, ongeveer 300 etnische groepen 9 x Nederland, tiende dichtstbevolkte land ter wereld Nigerian Breweries Pic. 1946, sinds eind 2000 meerderheidsbelang van 54,10% marktleider met producten Star, Gulder, Legend, Maltina, Amstel Malta en Heineken (import) circa 58% Guinness en Consolidated Breweries 2.700 1.500.00 hl per jaar, in juli 2003 uitgebreid tot 3.000.000 hl per jaar Nigerian Breweries heeft brouwerijen in Lagos, Ibadan, Kaduna, Aba en Enugu. Ama wordt de zesde brouwerij van Nigerian Breweries, net buiten Enugu.

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 15