De modernste brouwerij Over enkele maanden opent Ama, de modernste brouwerij van Afrika, haar deuren. Deze volledig geautomatiseerde brouwerij, met een maximale brouwcapaciteit van drie miljoen hectoliter, bevindt zich vlakbij de stad Enugu, in het zuiden van Nigeria. Het projectmanagement is in handen van Heineken Technical Services, dat deze nieuwbouw ziet als het grootste bouwproject in haar geschiedenis. Projectmanager Nico Doodeman en installatiemanager Frans Rozemeijer van HTS werken er met veel plezier aan mee. Uitdaging Tekst Marguerite de Ruijter Ama wordt de zesde brouwerij van marktleider Nigerian Breweries in Nigeria, een land met 120 miljoen inwoners. De grootste biermerken hier zijn het populaire Star en Gulder en deze twee bieren zullen straks ook verpakt van de colonnes in Enugu rollen. De brouwerij is volledig geautomatiseerd met drie, voor een buitenlandse brouwerij, nieuwe elementen: de opwekking van stroom door middel van een warmte krachtcentrale, het nieuwe bekabelingsysteem 'Profibus' en het feit dat het mout hier via een zogenoemde dispersiepomp naar het brouwhuis gaat. In traditionele brouwhuizen wordt het mout eerst droog gemalen voor het naar de brouwketel gaat. Ook de bekabeling is een megaproject op zich. In het kantoorgebouw wordt ongeveer twintig kilometer aan kabels getrokken om het telefoon-, intranet- en faxverkeer mogelijk te maken. Ama heeft daarnaast de buitenlandse primeur van het in Den Bosch gebruikte tank-in-box-systeem, waarbij vergistingtanks binnen in plaats van buiten staan. Het installatieteam op de bouwplaats bestaat uit 55 medewerkers, onder wie vier externe consultants, 46 lokale medewerkers en vijf HTS'ers. Installatiemanager Frans Rozemeijer is een van hen. Hij is er trots op te kunnen meewerken aan de bouw van deze moderne brouwerij. "Het hele project is een uitdaging, een geweldige belevenis. De sfeer op het bouwterrein is uitstekend. In het begin, als alleen de funderingen worden gelegd, zie je zo weinig veranderen en heb je zo weinig eer van je werk. Nu is dat anders, nu zie je voor je ogen ontstaan waarvoor je het allemaal doet. Er werken nu zo'n 1.500 mensen aan de bouw, van wie er 150 van buiten Nigeria komen. Er zijn daardoor ongeveer 25 nationaliteiten op de bouwplaats vertegenwoordigd, uit alle uithoeken van de wereld. Er wordt hard gewerkt. Het wennen aan de Nigeriaanse cultuur is sowieso al hard werken. Maar we zijn er gekomen. In redelijk snelle tijd. Een prestatie voor Heineken!" Foto: Van links naar rechts: Freek Feiner (Lead engineer Brewing), Daniel Gerritsen (Commissioning manager), Ron Knuist (Mechanical Installation engineer), Rene Jansen (assistent Installation manager), Frans Rozemeijer (Installation manager) en Marc Schuurman (Lead engineer Automation) Foto rechterpagina: Het Ama installation team in Enugu Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 14